Wampir emocjonalny - kim jest? Jak go rozpoznać?

Wampir emocjonalnyKażdy z nas przynajmniej raz w życiu miał sytuację, w której jakaś osoba odebrała mu radość, chęć do działania czy po prostu pozbawiła siły. Zdarzyło Ci się to lub zdarza często, zwłaszcza w kontakcie z kimś konkretnym? Uważaj, to może być wampir emocjonalny. Dowiedz się, jak działa taka osoba i jak ją rozpoznać.

Każdy z nas dysponuje pewną ilością siły, energii życiowej, ma określoną wrażliwość emocjonalną, odporność psychiczną. Wampiry emocjonalne bytują właśnie na naszych zasobach, są one ich celem. Działają prosto: odbierają nam nasze siły, niejako karmiąc się nimi, a my słabniemy. Warto wiedzieć, że bardzo często wampiry działają nieświadomie, nie wiedzą, że "wysysają" z kogoś energię, radość życia. Brzmi dość przerażająco? Warto wiedzieć, jak rozpoznać wampira emocjonalnego, czyli potocznie osobę toksyczną i jak radzić sobie z jej działaniami, skierowanymi w naszą stronę.

Kim jest wampir emocjonalny?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest wampir energetyczny? Jakie cechy ma osoba, która karmi się czyjąś energią? Czy zawsze są to osoby o skłonnościach psychopatycznych, chore psychicznie? Niekoniecznie, choć niewykluczone, że wampir emocjonalny może borykać się z pewnymi zaburzeniami, w tym zaburzeniami osobowości. Często jednak są to ludzie o niskim poziomie empatii, o tendencji do zachowań egoistycznych, nastawione na cel oraz impulsywne, porywcze, mało wrażliwe.

Bardzo często wampiry emocjonalne w dzieciństwie wychowywali się w domach pozbawionych emocji, mieli chłodnych emocjonalnie rodziców, którzy nie troszczyli się o ich potrzeby. Jako dorośli działają podobnie traktują innych instrumentalnie, dbają jedynie o własny interes i tylko po to nawiązują relacje z innymi. Nie potrafią obdarzyć innych szacunkiem, nie mają do nich zaufania, zwykle mają trudności, aby zaangażować się w głębsza relację.

Strategie, stosowane przez wampiry emocjonalne

Wampiry emocjonalne stosują różnorodne strategie, aby pozyskać od swoich "ofiar" to, czego potrzebują. Jedną z najpowszechniej stosowanych jest przemoc psychiczna, czyli zastraszanie, grożenie, upokarzanie drugiej osoby. Ponadto, wampiry lubią grać na emocjach, przyjmować rolę ofiary czy stosować szantaż emocjonalny.

Co robi z nami wampir emocjonalny?

Wampir emocjonalny sprawia, że czujesz się gorsza/y, bezwartościowa/y, mniej ważna/y. To jego cel. Jakie jeszcze skutki dla nas może mieć kontakt z wampirem energetycznym?

Może pojawić się:

  • pogorszenie nastroju, możemy czuć smutek, przygnębienie, żal, a nawet rozpacz;
  • utrata energii do działania, bierność, apatia, niechęć do jakiejkolwiek aktywności;
  • pesymistyczne myślenie, które dodatkowo hamuje nas przed działaniem;
  • pogorszenie pewności siebie i samooceny;
  • objawy somatyczne, czyli ból głowy, brzucha, nudności ale i problemy ze snem czy apetytem.

Uwaga, nadmierny kontakt z wampirem emocjonalnym może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych, w tym nawet depresji.

Jak rozpoznać wampira emocjonalnego?

Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać wampira emocjonalnego w swojej rodzinie, gronie znajomych czy wśród kolegów z pracy? Poniżej 10 typowych cech dla takiej toksycznej osoby, pamiętaj, że wampirem może być każdy, nawet Twój rodzic czy partner.

  1. W jego obecności czuję się źle, brakuje mi sił, energii, radości z życia.
  2. Jest narcyzem, uważa, że cały świat kręci się wokół niego.
  3. Wymaga stałego uwielbienia dla swojej osoby.
  4. Jest zaciekawiony, gdy opowiadać o swoich porażkach, niepowodzeniach, sukcesy go nie ciekawią.
  5. Bywa głośny, lubi przewodzić, dominować w towarzystwie.
  6. W jego towarzystwie czujesz się osaczony, a potrafi osaczać Cię nawet, gdy się nie widzicie, np. stale dzwoni, pisze SMS-y.
  7. Bywa porywczy, impulsywny, agresywny.
  8. Często Cię krytykuje, a nawet obraża.
  9. Często wpędza Cię w poczucie winy, a tak naprawdę stosuje szantaż emocjonalny.
  10. Lubi mijać się w prawdą.

Jak widać, typowe dla wampira zachowania są bardzo różnorodne. Wampir emocjonalny może przyjmować różne strategie "wysysania" energii, może jawić się jako:

  • Agresor, który atakuje Cię, krytykuje, osądza i sprawia, że czujesz się gorsza/y, mniej inteligentna/y.
  • Zapatrzony w siebie narcyz, który wymaga ciągłego uwielbienia i wcale nie jest zainteresowany Tobą i Twoimi problemami.
  • Pozorna ofiara, która stale wpędza Cię w poczucie winy, sprawia, że czujesz się winna/y całego zła tego świata.

Może przyjmować również wiele innych twarzy… Pamiętaj, że wampira niełatwo rozpoznać, taką "diagnozą" można kogoś skrzywdzić ale i nietrudno przegapić wampira, ponieważ doskonale się maskują.

Jak radzić sobie z wampirem emocjonalnym?

Skoro już wiesz, że dana osoba może być wampirem emocjonalny, warto wiedzieć, jak radzić sobie z tym, jak się wobec Ciebie zachowuje.

Zerwij kontakt
Najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wykluczenie takiej osoby ze swojego otoczenia, unikanie jej lub wręcz zerwanie kontaktu. Pamiętaj, trudno jest zmienić sposób bycia wampira energetycznego, nie poświęcaj siebie i swojej samooceny dla tego celu.
Asertywna obrona siebie
Jeśli to niemożliwe, ważne jest asertywna obrona siebie, czyli odmawianie wampirowi, np. „Nie, nie zgadzam się z tym, co mówisz, wcale nie jestem taka…”, itp. Pokażesz w ten sposób, że nie jesteś tak łatwym przeciwnikiem, jak mu się zdawało.
Wyznacz granice
W kontakcie z wampirem wyznaczaj granice, wycofuj się z rozmowy, gdy czujesz, że zaczyna on zabierać Ci energię, odbierać radość z życia. Jeśli widzisz, że to nie ma sensu, nie zaprzeczaj i nie prowokuj kłótni, po prostu się wycofaj.
Wzmacniaj siebie
Bardzo istotnym aspektem pośredniej walki z wampirem emocjonalnym jest wychodzenia naprzeciw jego działaniom i wzmacnianie siebie. Strategia ta ma na celu bronienie swoich zasobów poprzez wzmacnianie swojej samooceny i pewności siebie. Pomoże Ci to poradzić sobie z nieuczciwymi strategiami wampira, odpychać jego ataki oraz walczyć o to, aby nikt nie odebrała nam siły i radości z życia.

Komentarze