Trwała ondulacja - rodzaje, zalety, wady, przeciwwskazania

Trwała ondulacja włosówTrwała ondulacja to zabieg fryzjerski, którego szczyt popularności przypadł na lata 80 ubiegłego stulecia. Niespełna dekadę później trwała ondulacja była uważana za jedną z najbardziej kiczowatych fryzur, a sam zabieg zyskał złą sławę. Obecnie trwała ondulacja jest znacznie mniej inwazyjna, a dobrze wykona, wygląda rewelacyjnie. Sprawdź, czym różni się współczesna trwała ondulacja od tej sprzed lat i jakie są jej rodzaje oraz kiedy tak naprawdę powstała trwała ondulacja?

Trwała ondulacja zmienia strukturę włosa, sprawia, że proste kosmyki zaczynają się kręcić, a niesforne loki prostują się. Obecnie rozróżniamy kilka rodzajów trwałej ondulacji, a sam zabieg jest znacznie mniej inwazyjny od tego sprzed lat.

Co to jest trwała ondulacja włosów?

Trwała ondulacja to zabieg fryzjerski, który polega na zmianie struktury włosa. Stosowane w czasie zabiegu substancje chemiczne np. kwas tioglikolowy lub cysteina powodują zerwanie wiązań dwusiarczkowych, które wiążą znajdujące się w strukturze włosa cząstki protein. To właśnie wspomniane wiązania decydują czy włosy są proste, czy kręcone. W czasie zabiegu dochodzi do pękania wiązań, a włosy stają się podatne, dzięki czemu można je łatwo skręcić lub wyprostować. W kolejnym etapie zabiegu na włosy zostaje nałożony tak zwany utrwalacz, czyli nadtlenek wodoru. Jest to substancja, dzięki której nadany włosom kształt zostaje utrwalony, a efekt trwałej ondulacji utrzymuje się od 3 do nawet 12 miesięcy.

Twórcą pierwszej trwałej ondulacji jest firma Schwarzkopf, a pierwszy zabieg został wykonany w 1934 roku i była to trwała ondulacja na gorąco. W 1946 roku wykonano natomiast pierwszą trwałą ondulację na zimno. Zabieg największą popularnością cieszył się w latach 80 ubiegłego stulecia, kiedy to modna była fryzura z mocno skręconymi włosami, czyli loki na baranka. Już w latach 90 XX, trwała zaczęła się kojarzyć ze spalonymi i przesuszonymi włosami, które z prawdziwymi lokami mają niewiele wspólnego, a trwała ondulacja odeszła do lamusa na długie lata. Obecnie produkty do trwałej ondulacji są znacznie mniej szkodliwe, a umiejętnie wykonany zabieg sprawia, że nawet posiadaczki cienkich i rzadkich włosów mogą się cieszyć prawdziwą burzą loków.

Jak wygląda zabieg trwałej ondulacji i na czym polega?

Zabieg trwałej ondulacji polega na zmianie struktury i kształtu włosów, trwa od 60 do 120 minut. Trwałą ondulację zaczyna się od dokładnego umycia włosów i oczyszczenia z resztek produktów do stylizacji. Następnie fryzjer zabezpiecza końce włosów dedykowanymi papierowymi płatkami i nakręca włosy na kołki, czyli specjalne wałki do trwałej ondulacji. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać średnica kołków, jak i grubość pasem będzie inna. Loczki na baranka w stylu lat 80 uzyskuje się, nakręcając na drobne kołki cienkie pasemka, a do większych loków stosuje się kołki o większej średnicy i nawija się grubsze pasma włosów. Nawinięte włosy zostają spryskane lub nasączone płynem do trwałej ondulacji, którego zadaniem jest zmiana struktury włosów. Po upływie około 30 minut (w zależności od długości i struktury włosów), płyn do trwałej zostaje spłukany, włosy delikatnie osuszone (bez rozkręcania), a na włosy nakładany jest utrwalacz, który regeneruje, nawilża włosy oraz utrwala skręt.

Efekt trwałej ondulacji utrzymuje się od 3 do nawet 12 miesięcy. Niestety, nieumiejętnie wykonany zabieg trwałej ondulacji może zniszczyć kosmyki, wysuszyć, a nawet popalić włosy, a wówczas, zamiast pięknych loczków możecie mieć na głowie siano. Doświadczony fryzjer nie kończy zabiegu po utrwaleniu skrętu na włosach, gdyż kosmyki po zabiegu jeszcze przez kilka godzin są bardzo elastyczne i szybko "przyjmują" nadany im kształt. Dlatego bardzo ważna jest pierwsza stylizacja włosów tuż po trwałej ondulacji. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i ułożyć fryzurę, tak jak powinna wyglądać każdego następnego dnia.

Trwała ondulacja włosów na grubych wałkach

Trwała ondulacja na grubych wałkach

Zalety trwałej ondulacji

  • Objętość - największą zaletą włosów po trwałej ondulacji jest zwiększenie ich objętości, dlatego zabieg ten cieszy się największą popularnością wśród kobiet z cienkimi i rzadkimi włosami, czyli takimi, na których nie powinno się go wykonywać. Szeroka oferta produktów do trwałej ondulacji sprawia, że coraz częściej trwałą ondulację wykonuje się właśnie na takich włosach;
  • Piękne loki - dzięki trwałej ondulacji nawet na proste jak druty włosy zaczynają się kręcić, a ich posiadaczki po takim zabiegu mogą cieszyć się pięknymi kręconymi włosami;
  • Miękkie i podatne do stylizacji - włosy po trwałej ondulacji stają się miękkie, podatne i łatwe do stylizacji, co szczególnie cenią sobie właścicielki prostych i trudnych do stylizacji włosów.

Wady trwałej ondulacji

  • Degradacja włosów - największą i chyba jedyną wadą tego zabiegu jest niszcząca moc produktów stosowanych do podczas trwałej ondulacji. Mimo że współczesne płyny do trwałej, jak i utrwalacze są mniej inwazyjne dla włosów, nadal zabieg niszczy kosmki, a nieumiejętnie wykonany może spalić końcówki, a nawet włosy na całej długości.
  • Czas zabiegu trwałej ondulacji - wykonanie trwałej ondulacji w zależności od rodzaju zabiegu i długości włosów może trwać od 30 minut do nawet 2-3 godzin.
  • Cena zabiegu trwałej ondulacji - zabieg trwałej ondulacji nie należy do tanich, w zależności od długości kosmyków oraz rodzaju trwałej ondulacji koszt zabiegu waha się od 90 do nawet 300, 400 zł.

Rodzaje trwałej ondulacji

Włosy po zabiegu trwałej ondulacji

Trwała ondulacja na cienkich wałkach

Współczesna trwała ondulacja jest wykonywana różnymi produktami i na różnej grubości walkach. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od struktury i stopnia degradacji włosów fryzjer dobiera odpowiedni rodzaj trwałej ondulacji. Obecnie do najpopularniejszych należą:

Ziołowa trwała ondulacja
Jest to najdelikatniejsza trwała, wszystkie produkty stosowane podczas zabiegu są ziołowe, wzmacniają i chronią włosy przed działaniem substancji chemicznych. Ten rodzaj trwałej ondulacji jest polecany dla włosów cienkich, delikatnych i zniszczonych wcześniejszymi zabiegami stylizacyjnymi. Efekt ziołowej trwałej ondulacji utrzymuje się około 2-3 miesięcy, w zależności od włosów.

Kwaśna trwała ondulacja
Jest to bardzo delikatny zabieg, który wykonuje się na włosach cienkich i delikatnych. Skręt jest delikatny i wygląda bardzo naturalnie, efekt utrzymuje się do 3 miesięcy. Zabieg jest wykonywany produktami na bazie kwasów monotioglikolowych, które w mniejszym stopniu niszczą włosy i wypłukują się podczas mycia głowy, dzięki czemu po upływie 3-4 miesięcy zabieg można powtórzyć.

Trwała ondulacja zasadowa
Jest najbardziej zbliżona do zabiegu wykonywanego przed laty i najbardziej inwazyjna. Zabieg ten nie jest polecany w przypadku włosów zniszczonych, farbowanych, rozjaśnianych, cienkich, delikatnych i z tendencją do przesuszania. Zasadowa trwała ondulacja może wysuszyć, a nawet spalić słabe włosy, dlatego nie warto się upierać na ten rodzaj zabiegu, jeśli fryzjer nie chce go wykonać. W przypadku włosów wcześniej farbowanych, płyn do trwałej może wywabić kolor i dodatkowo osłabić farbowane włosy, dlatego ewentualną koloryzację najlepiej jest wykonywać około 14 dni po trwałej ondulacji. Efekt tego zabiegu utrzymuje się do 10-12 miesięcy. Niestety, powtórzenie go, kiedy włosy się rozprostują, często bywa niemożliwe, ze względu na złą kondycję włosów. Fryzjer wówczas może zaproponować trwałą ondulację na odrosty, która polega na nałożeniu płynu do trwałej na proste włosy i znacznie lżejszego roztworu na resztę włosów. Wówczas proste odrosty uniosą się od nasady, a skręt na całej długości zostanie odświeżony. Kiedyś trwałą ondulację zasadową wykonywano co kilka miesięcy, efektem czego były suche upalne i spuszone włosy, czyli wizytówka lat 80. XX. Nikt się wówczas nie przejmował tak bardzo stanem włosów, a fryzjerki na życzenie klientek robiły kolejną trwałą. Mimo że produkty, sposób wykonywania, jak i częstotliwość zabiegu zmieniły się trwała ondulacja, została owiana złą sławą, która sprawia, że niewiele kobiet decyduje się na ten rodzaj trwałej ondulacji.

Dwufazowa trwała ondulacja
To jest wspomniane wyżej skręcenie odrostów, warto nadmienić, że ten rodzaj trwałej ondulacji wykonywany jest jedynie jako uzupełnienie zasadowej trwałej. Zabieg polega na zastosowaniu dwóch różnych płynów do trwałej ondulacji. Silniejsze produkty są nakładane na odrosty i znacznie słabsze na włosy, które wcześniej zostały poddane zabiegowi trwałej ondulacji. Dla kobiet, których włosy bardzo szybko rosną dwufazowa trwała jest prawdziwym kołem ratunkowym, ponieważ proste i ciężkie odrosty nie prezentują się najlepiej w połączeniu z pięknymi lokami.

Trwała ondulacja na gorąco
Zabieg, w którym jest wykorzystywane ciepłe powietrze, które przyspiesza działanie produktów do trwałej ondulacji, dzięki czemu czas zabiegu jest krótszy. Uwaga, wykonując trwałą ondulację w domu, nigdy nie należy podgrzewać włosów, gdyż zbyt wysoka temperatura w połączeniu ze źle dobranymi produktami może spalić włosy.

Trwała ondulacja headlines
Nowoczesna trwała, którą wykonuje się w celu uniesienia włosów od nasady. Jest to zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu włosów, zmiękczeniu i wymodelowaniu na bardzo grubej szczotce. Zabieg zaczyna się od zastosowania specjalnego szamponu oczyszczającego włosy, następnie fryzjer delikatnie osusza włosy, nawija na wałki i nasącza włosy delikatnym płynem zmiękczającym. W kolejnym etapie na włosy nakładany jest utrwalacz i odżywka. Na koniec modeluje się włosy, w celu uniesienia od nasady i nadania fryzurze kształtu. Efekt po headlines utrzymuje się od 6 do 8 tygodni. Wszystkie produkty zastosowane podczas tego rodzaju trwałej ondulacji wypłukują się ze struktury włosa, więc zabieg można powtórzyć po 8 - 10 tygodniach. Włosy po zabiegu są miękkie, puszyste, dobrze odbite od skóry i łatwo się układają. Headlines to trwała ondulacja szczególnie polecana dla posiadaczek cienkich i trudnych do stylizacji włosów.

Trwała prostująca włosy
Na naszej szerokości geograficznej zabieg ten jest rzadko stosowany, a posiadaczki naturalnych loków zdecydowanie częściej wybierają keratynowe prostowanie włosów aniżeli prostującą trwałą ondulację. Jednak produkty stosowane podczas klasycznego zabiegu, czyli preparaty do kręcenia włosów, można również wykorzystać do wyprostowania niesfornych loków. Zabieg trwałej prostującej polega na nałożeniu preparatu do klasycznej trwałej ondulacji i wyprostowaniu kosmyków za pomocą prostownicy. Ten rodzaj trwałej jest często stosowany do wyprostowania naturalnych afro loków. Efekt prostującej trwałej ondulacji utrzymuje się do 3-4 miesięcy, jednak w przypadku włosów z mocnym skrętem, loki mogą się zupełnie nie wyprostować, skręt będzie luźniejszy, a włosy będą łatwiejsze do stylizacji i wyprostowania.

Jak dbać o włosy po trwałej ondulacji?

Włosy po trwałej ondulacji są przesuszone i osłabione, dlatego doskonałym wyborem będą delikatne szampony dla dzieci lub rozcieńczony szampon, którego używałaś dotychczas. Warto również stosować produkty dedykowane do włosów kręconych, które sprawią, że kosmyki nie będą się puszyły. Zapomnijcie natomiast o preparatach obciążających włosy. W przypadku trwałej ondulacji prostującej włosy również doskonałym wyborem są delikatne preparaty, a także kosmetyki do włosów prostych, które zapobiegają wyginaniu i puszeniu się włosów.

Efekt po trwałej ondulacji włosów

Przeciwwskazania do trwałej ondulacji

Trwała ondulacja to zabieg, na który nie każdy może sobie pozwolić. Istnieje, szereg przeciwwskazań do najpopularniejszych należą:

  • Zniszczone włosy - na zniszczonych i przesuszonych włosach nie należy wykonywać trwałej ondulacji, gdyż zabieg może je dodatkowo zniszczyć, a nawet spalić;
  • Osłabione włosy wcześniejszymi zabiegami upiększającymi lub przebytą chorobą;
  • Chemioterapia - włosy podczas i po chemioterapii są słabe i zniszczone, dlatego nie należy na nich wykonywać trwałej ondulacji;
  • Farbowanie - zabiegu nie należy wykonywać na włosach świeżo farbowanych, po pierwsze dlatego, że trwała ondulacja dodatkowo osłabi włosy i dlatego, że większość płynów do ondulacji zmywa kolor z włosów. Najlepszym rozwiązaniem jest trwała ondulacja przed farbowaniem. Wówczas kolor nakładamy po upływie 5-7 dni od zabiegu;
  • Ciąża i karmienie piersią, trwałej ondulacji nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ zawarte w płynach substancje chemiczne mogą zaszkodzić dziecku. Wiele mam rezygnuje z tego zabiegu przez całą ciążę i okres karmienia piersią;
  • Miesiączka to bardzo dyskusyjna kwestia, kiedyś fryzjerki odmawiały wykonywania trwałej ondulacji w czasie miesiączki. Obecnie część fryzjerek nie widzi przeciwwskazań do wykonania trwałej ondulacji, inne obawiają się, że włosy mogą się spalić lub efekt zabiegu może być daleki od oczekiwanego.

Trwała ondulacja powoli powraca do łask, a loki (w tym modne w latach 80 afro loki) znów są w trendach. Decydując się na trwałą ondulację, warto wybrać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego i nie eksperymentować na własną rękę.

Komentarze