Test ciążowy - kiedy, po ilu dniach go zrobić? Rodzaje testów ciążowych
Pierwszym symptomem ciąży, może być brak okresu. Czy jest to stuprocentowy wyznacznik, potwierdzający ciążę? Z całą pewnością nie. Brak okresu w terminie może oznaczać, że organizm zareagował na: zmianę klimatu, sposób żywienia, zmianę poziomu hormonów, przebytą chorobę, w wyniku długotrwałego stresu. Brak okresu może oznaczać zaburzenia hormonalne, a także objawy chorób. Działa to również w drugą stronę. Wystąpienie miesiączki nie oznacza również faktu, że kobieta na pewno nie jest w ciąży. Sprawdź jak wykonać test ciążowy i z czym to się wiąże.
Wykonanie testu ciążowego
Zdarzają się przypadki, że kobiety miesiączkują pomimo rozpoczęcia okresu prenatalnego. Jeśli chcemy potwierdzić lub wykluczyć ciążę możemy tego dokonać na kilka sposobów:
Wykonanie domowego testu ciążowego
Najszybszą i najprostszą metodą sprawdzenia, czy doszło do zapłodnienia jest samodzielne wykonanie testu ciążowego zakupionego w aptece. Każdy test ciążowy sprawdza, czy doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki, a samo wykonanie testu to prosta metoda, którą można wykonać w domu 8 dnia od stosunku. Zasady jak należy wykonać ten test znajdziemy w dołączonej ulotce.
Pobranie krwi
Pobranie krwi w laboratorium można wykonać również w okolicach 7 dnia od odbytego stosunku. Wystarczy udać się do punktu poboru krwi.
Wizyta u lekarza
Najskuteczniejszą metodą wykluczenia lub potwierdzenia ciąży jest oczywiście udanie się do lekarza.
Podany okres (7-8 dni) to minimalny czas, który należy przyjąć do wykonania testu ciążowego. Jednak żaden samodzielnie wykonany test bez konsultacji z lekarzem nie zapewni 100 procentowej pewności.
Każda metoda sprawdzająca ewentualne zajście w ciąże opiera się na sprawdzeniu hormonów, które wytwarza organizm kobiety jedynie po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu komórki jajowej w macicy. Wydawać by się mogło, że zapłodnienie to bardzo szybki proces, jednak, aby doszło do zapłodnienia dwójka kluczowych bohaterów musi się spotkać w jednym czasie w odpowiednim miejscu. I mówimy tutaj o komórce jajowej oraz plemniku. Plemniki, te najzdrowsze i najsilniejsze mogą czekać na komórkę do kilkudziesięciu godzin, jednak jedynie w idealnych warunkach. Komórka jajowa jest również ograniczona czasowa i żyje bardzo intensywnie i krótko. Do zapłodnienia dochodzi w momencie połączenia się komórki jajowej oraz plemnika.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Niemalże każdy producent testów rekomenduje, aby wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. Wiąże się to z dniami płodnymi oraz całym cyklem hormonalnym w organizmie kobiety.
Po ilu dniach zrobić test ciążowy?
Pomimo rekomendacji producentów o wykonaniu testu w dniu spodziewanej miesiączki, test ciążowy można wykonać już po 8-10 dniu od zbliżenia. Wszystko jednak zależy od zakupionego produktu.
Testy ciążowe wykrywają poziom hCG, który wytwarza organizm kobiety w ciąży. Poziom hCG rośnie od dnia zagnieżdżenia zarodka aż do mniej więcej 13 tygodnia ciąży. W zależności jak czuły jest zakupiony przez nas test, wynika liczba dni po stosunku, w jakim można go przeprowadzić.
Jeśli test jest bardzo szczegółowy i wykrywa już bardzo niskie stężenie hormonów - możemy wykonać go już w okolicach 8 dni od zapłodnienia.
O jakiej porze zrobić test ciążowy?
Ważna dla wykonania testu ciążowego jest również pora, w której pobrany zostanie mocz do badania. Najbardziej odpowiednią porą dnia jest poranek, a dokładnie mówiąc: pierwsza wizyta w toalecie po przebudzeniu. Badania pokazują, że poranny mocz kobiety w ciąży zawiera największe stężenie hormonów, które wykrywa test ciążowy. Jeśli chcemy posiadać większą pewność i wykonujemy test w pierwszych możliwych dniach na jego wykonanie (8 dni od odbytego stosunku) powinniśmy przygotować się do badania wcześniej. Należy zakupić test ciążowy, zapoznać się na spokojnie i dokładnie z treścią ulotki dołączoną przez producenta i wstrzymać z przeprowadzeniem testu do kolejnego dnia.
Test ciążowy z wieczornego moczu
Test ciążowy można wykonać o dowolnej porze dnia, jednak najdokładniejszy pomiar uzyskamy z próbki moczu z porannej wizyty w toalecie. Mocz poranny jest najbardziej skoncentrowany i "nasączony" hormonami hCG. Pobranie próbki z wieczornego moczu jest również dozwolone.
Test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki po południu
Jeśli chcemy wykonać test ciążowy po południu w dniu spodziewanej miesiączki jest to odpowiedni dzień jak i pora. Dzień przewidywanej miesiączki jest najlepszym dniem na wykonanie testu ciążowego.
Po jakim czasie zrobić test ciążowy po raz drugi?
Jeśli chcemy wykonać po raz kolejny test ciążowy, a pierwszy test wykonaliśmy z zachowaniem minimalnie 8 dniowego odstępu między stosunkiem, kolejny test ciążowy możemy zrobić po upływie kolejnych dni lub w dniu spodziewanej miesiączki.
Czym jest zagnieżdżenie zarodka i jak wpływa na wynik?
Po zapłodnieniu, czyli w momencie, kiedy plemnik łączy się z komórką jajową, rozpoczyna się wędrówka zapłodnionej komórki jajowej trwająca zazwyczaj od 5-7 dni. Do zapłodnienia może dojść nawet do 2 dni od współżycia. Wynika to z faktu żywotności plemników w drogach rodnych kobiety oraz gotowości komórki jajowej.
Po wędrówce zapłodniona komórka zagnieżdża się w macicy. Od tego momentu organizm zaczyna wydzielać hormon hCG. Czyli hormon, który jest w stanie odczytać nasz domowy test ciążowy. Im więcej czasu minie od zagnieżdżenia do pobrania moczu do badań, tym wynik testu jest wiarygodniejszy. Dlatego też zalecane jest wykonanie testu po 8 dniach od współżycia, w których to komórka jajowa (zapłodniona) wędruję w narządach kobiety.
Jak wykonać test? Orientacyjne obliczenia
- Długość cyklu: 28 dni;
- Ostatnia miesiączka: 1 czerwca;
- Spodziewany czas kolejnej miesiączki: 29 czerwca;
- Odbyty stosunek: 9 czerwca;
- Czas na zapłodnienie: do 2 dni;
- Czas wędrówki zapłodnionej komórki oraz zagnieżdżenia w ściance macicy: 7 dni;
- Orientacyjna data zagnieżdżenia oraz wydzielania hormonu hCG: 18 czerwca;
- Najwcześniejsza data, kiedy można wykonać test: 18 czerwca;
- Idealny dzień na przeprowadzenie testu: 29 czerwca (w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki).
Powyższy wyliczenia są jedynie przykładem orientacyjnym. Należy pamiętać, że na organizm kobiety i zachodzące w nim procesy wpływa wiele czynników, a proces zapłodnienia jest szacunkowy w zależności od momentu zapłodnienia i zagnieżdżenia w komórce macicy.
Rodzaje testów ciążowych
Obecnie na rynku jest kilkanaście rodzajów testów ciążowych. Chyba nie ma osoby, która przeprowadzałaby badanie ze stoickim spokojem. Jednakże, aby odczytać wynik testu spokój się przyda. Przede wszystkim przeczytaj, jak wykonać samo badanie.
Płytkowy test ciążowy
Często do opakowania dodany jest mały pojemniczek, w który będzie można pobrać próbkę moczu, aby następnie za pomocą pipety, również dołączonej do zestawu (przyrząd do zasysania cieczy) pobrać kilka kropli moczu i umieścić we wskazanym miejscu.
Paskowy test ciążowy
Inny rodzaj testu to pobranie moczu do pojemniczka oraz umieszczenie w nim końcówki testu.
Strumieniowy test ciążowy
Istnieją również testy ciążowe, które polegają na trzymaniu testu pod strumieniem oddawanego moczu.
Na wynik należy poczekać od kilku do kilkunastu minut. Warto pamiętać, aby wynik testu odczytać w wskazanym przez producenta terminie. Oznacza to, że po wykonaniu testu ciążowego musimy odczytać wynik dokładnie w momencie, jaki został podany przez producenta. Pozostawienie testu dłużej może zafałszować wynik testu.
Potwierdzenie lub wykluczenie ciąży
Wynik dodatni to zazwyczaj 2 kreski pojawiające się w okienku wyników.
Zawsze należy przeczytać dołączoną ulotkę do produktu, ponieważ każdy test może się różnić. W każdej załączonej ulotce znajdziemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości podczas wykonywania testu:
- Jak wykonać test ciążowy?
- Kiedy należy pobrać próbkę moczu?
- Czy pobranie próbki z porannego lub wieczornego moczu, ma wpływ na wynik ?
- Jaki jest najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego ?
- Czy wynik jest fałszywy - czy należy ponowić test?
- Po ilu minutach można odczytać wynik testu?
- Kiedy mija czas na odczytanie wyników?
Bez względu na otrzymaną informację - dla pewności skontaktuj się z lekarzem:
- Jeśli wynik testu jest negatywny - po kilku dniach można przeprowadzić dla pewności kolejny test, chociażby, aby upewnić się, czy pierwszy nie posiadał wady fabrycznej.
- Jeśli wynik testu jest pozytywny - udaj się do lekarza.
Należy zawsze brać pod uwagę możliwość, że wynik testu może nie być wiarygodny. Jeśli chcemy mieć 100 procentową pewność należy udać się do specjalisty, który potwierdzi lub wykluczy informację o zajściu w ciążę.