Szukam bogatego, przystojnego, bez nałogów… jakiego mężczyzny szukają kobiety?

Idealny facet "Szukam bogatego, przystojnego, bez nałogów…" - czy tak zaczynają się ogłoszenia matrymonialne kobiet, poszukujących partnerów życiowych? Jakich mężczyzn szukają współczesne kobiety? Co jest dla nich najważniejsze, wygląd fizyczny, charakter, posiadane przez potencjalnego partnera umiejętności, a może jego zawód i status finansowy?

Warto się nad tym zastanowić jako kobieta, a dla panów z pewnością te informacje będą istotne z punktu widzenia poszukiwania życiowej partnerki i jej wymagań oraz oczekiwań.

Idealny mężczyzna, czyli… jaki?

Już na samym początku warto wspomnieć, że nie ma dwóch kobiet, które szukałyby dokładnie takiego samego mężczyzny, każda z pań ma nieco odmienne wymagania i oczekiwania, względem swojego partnera. Zależy to oczywiście od wielu czynników. Warto jednak prześledzić pewne trendy, tendencje współczesnych kobiet do wchodzenia w związki z określonymi typami mężczyzn.

Jaki więc powinien być ten idealny partner?

Jakie kwestie są istotne dla współczesnych kobiet? Jaki musi być mężczyzna, który spełni ich wymagania? Prześledźmy takie kwestie jak status finansowy, zawodowy, wygląd fizyczny, charakter, posiadane umiejętności ale i słabostki współczesnych mężczyzn. Nie można pominąć również aspektu poprzednich związków oraz dzieci, jakie może już posiadać nasz potencjalny partner.

1. Status finansowy

Czy kwestie finansowe są ważne w wyborze kandydata na partnera/męża? Czy nadal aktualne byłoby ogłoszenie: "Szukam bogatego…". Z jednej strony panie cenią sobie stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Partner ze stałą pracą oraz ugruntowaną sytuacją finansową z pewnością im je zapewni. Z drugiej jednak strony wiele kobiet ceni odważnych mężczyzn, którzy nie obawiają się zrezygnowania z pracy na etacie dla rozwijania własnego biznesu. Tutaj kwestie stabilizacji finansowej mogą już nie być tak oczywiste, w jednym miesiącu możemy bowiem odnotować duże zarobki na plus, a w drugim dokładać do interesu. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowej niezależności kobiet. Są panie, którym nie przeszkadza to, że partner pracuje, a one zajmują się domem. Dla innych z kolei jest to sytuacja niedopuszczalna, dążą do pełnej niezależności finansowej, są aktywne zawodowo i realizują się na wielu polach. Nie mają również problemu z tym, że partner zarabia mniej niż one i nie jest głównym żywicielem rodziny. Warto wspomnieć, że kwestia ta może być problematyczna dla… samych panów.

Status finansowy
Status finansowy - bogaty mężczyzna

Wielu mężczyzn tkwi w stereotypowych poglądach, że kobieta nie powinna robić zawrotnej kariery i zarabiać więcej niż mężczyzna. Spory odsetek panów deklaruje, że przeszkadzałoby im, gdyby żona zarabiała więcej niż oni. Twierdzą, że czuli by się mało męsko, gdyby to kobieca pensja byłą wyższa lub/i partnerka piastowała o wiele bardziej prestiżowe stanowisko zawodowe. Dla innych panów z kolei nie ma to znaczenia, ba, nawet chętnie oddają się wypełnianiu obowiązków domowych, opiece nad dziećmi. Sprawia to, że o wiele bardziej wzrosła rola ojca w wychowaniu dzieci. Nie mniej jednak, są to istotne kwestie, związane z rozwojem cywilizacji ale i zmianami kulturowymi oraz społecznymi, warto czynić je tematem do dyskusji i starać się zachowywać otwartość i elastyczność w myśleniu.

2. Status zawodowy

Czy dla współczesnej kobiety ważne jest, czym zawodowo zajmuje się jej partner? Skoro zasobność portfela nie stanowi priorytetu, to ważne jest, skąd pochodzą finanse? Wiele oczywiście, jak w przypadku poprzedniej kwestii, zależy od samej kobiety, od jej hierarchii wartości. Bardzo często spotykamy się z takim myśleniem: nie ważne kim jest, ważne, aby dawało mu to radość i pozwoliło na życie na poziomie, który mu odpowiada. Są kobiety, które chętnie związałyby się z doskonale zarabiającym lekarzem, prawnikiem czy dyrektorem wielkiej firmy. Dla innych z kolei istotne jest, aby ukochany czerpał radość z tego, co robi ale i by zajęcie pozwalało mu się utrzymać i żyć na takim poziomie, aby mógł spełniać swoje marzenia. Kobieta więc z dumą będzie ukochaną mechanika, kierowcy czy nauczyciela, jeśli jej partner będzie czerpał radość ze swojej pracy i robił to z pasją.

3. Wygląd fizyczny

Kolejna ważna sprawa, zwłaszcza z punktu widzenia współczesnych kanonów piękna, tworzenia w mediach ideałów i wzorców: jak powinien wyglądać idealny mężczyzna, jaki wygląd fizyczny zachwyca współczesne kobiety i czy w ogóle jest ważny? Trudno, nawet dziś w XXI wieku, jednoznacznie określić kanon męskiego piękna. Jaki on powinien być, co to znaczy, że mężczyzna jest przystojny, jaki jest współczesny Adonis, ile ma mieć wzrostu, ile mniej więcej ważyć, jaki mieć kolor włosów, oczu? Każda kobieta ma własne preferencje do co wyglądu swojego partnera, wie, jaki typ mężczyzny jej się podoba. Dla jednych będzie to typ muskularny, dobrze zbudowany, dla innych kobiet o wiele bardziej atrakcyjny będzie skromny intelektualista, a dla jeszcze innych typowy artysta z długimi włosami i nieco ekscentrycznym strojem.

Idealny meżczyzna
Przystojny mężczyzna

Zauważmy również, że ludzie wiążą się z osobami niepełnosprawnymi, również fizycznie, co sprawia, że typowe kanony piękna nie mają już zastosowania. Jak reagujemy, gdy widzimy atrakcyjną, zdrową kobietę, która jest w związku z poruszającym się na wózku inwalidzkim mężczyzną z widoczną niepełnosprawnością fizyczną, którego nie uznalibyśmy za przystojnego poprzez jego ograniczenia i schorzenia, z jakimi się boryka? Nie ma tu mowy o atrakcyjnym ciele, pięknym uśmiechu, czasami nawet męskim, niskim głosie… Dla wielu pań więc wygląd fizyczny nie ma znaczenia, koncentrują się na pięknie wewnętrznym. Działa to oczywiście również w drugą stronę, wielu panów także wiąże się z kobietami niepełnosprawnymi fizycznie i czerpią ogromną radość i szczęście z bycia w takich relacjach.

Podsumowując kwestie wyglądu fizycznego: najprościej rzecz ujmując - każdemu podoba się co innego ale istotne jest, aby mężczyzna był zadbany, miał szczery uśmiech oraz sam dobrze czuł się w swoim ciele. Wtedy jest w oczach innych najbardziej atrakcyjny.

4. Cechy charakteru

Kolejna istotna kwestia to cechy charakteru, jakie są cenione u potencjalnych partnerów życiowych. Jakie cechy wyjątkowo cenią współczesne kobiety? Jest ich oczywiście bardzo wiele ale wyróżnić warto 10, które na pewno są cenione u mężczyzn, są to:

  • Szczerość, uczciwość - to chyba dla każdego z nas jedna z najważniejszych cech w każdej relacji międzyludzkiej. W związkach również przed wszystkim cenimy szczerość, bycie prawdomównym i mówienie prawdy, nawet wtedy, gdy jest ona trudna i bolesna. W związkach romantycznych jest to szczególnie istotne. Pozwala nam poczuć się bezpiecznie w relacji, bliska osoba bowiem powie nam to, co myśli, skrytykuje ale w taki sposób, aby nas nie urazić.
  • Bycie godnym zaufania - szukamy partnerów, którym chcemy ale i możemy zaufać. To niezwykle istotne w każdej relacji, zwłaszcza relacji romantycznej, w związku z obcym nam biologicznie człowiekiem, z jakim planujemy się związać i budować wspólną przyszłość.
  • Lojalność i wierność w związku - to kolejne ważne cechy, jakich szukamy u potencjalnych partnerów. Lojalność jest bardzo silnie związana ze szczerością, zwykle cechy te współistnieją ze sobą. Osoba lojalna cechuje się tym, że myśli, mówi i robi to samo, jej czyny i słowa są ze sobą spójne, nie zmienia zdania pod wpływem chwili czy nagłego impulsu. Dodatkowo, lojalność w związku jest nierozerwalnie związana z wiernością, osoba wobec nas szczera, uczciwa i lojalna nie dopuści się zdrady, będzie szukała innych sposobów na rozwiązanie trudności w relacji.
  • Opiekuńczość, troskliwość - panie bardzo cenią sobie u partnerów cechy uznawane stereotypowo za kobiece. Lubią mężczyzn opiekuńczych, troskliwych, którzy potrafią przytulić, pocieszyć, z troską zajmują się samą kobietą, jak i dziećmi. Wiele pań obserwuje, jak ich potencjalny partner zachowuje się, gdy one są chore, mają gorszy dzień, jak mężczyzna traktuje starszych, dzieci, osoby niepełnosprawne ale i zwierzęta.
  • Wrażliwość, delikatność, empatia - festiwalu cech stereotypowo kobiecych ciąg dalszy: panie lubią mężczyzn zdecydowanych, silnych i męskich ale i wrażliwych, delikatnych, empatycznych. Cechy te silnie są związane z poprzednimi - panowie poza prezentowaniem siły i męskości powinni także pokazywać swoją drugą stronę: być delikatnym, emocjonalnym. Wiele pań deklaruje, że nie przeszkadzają im łzy u partnera, wręcz przeciwnie, są dla nich sygnałem uwalniania emocji. Wielu mężczyzn ma trudności z okazywaniem tego, co czują, z rozmawianiem o emocjach. Warto jednak wyjść poza schematy, kobiety są z natury emocjonalne i dużą mówią o tym, co czują. Na pewno rozmowy o naszych emocjach będą pomocne na każdym etapie budowania związku.
  • Dystans do siebie - kobiety cenią również mężczyzn z dystansem do siebie, nie lubią egoistów i narcyzów, wolą, gdy mężczyzna jest świadomy swoich zalet ale i wad, potrafi się z nich śmiać, walczy z nimi ale nie za wszelką cenę. Paniom zdarza się bać perfekcjonistów, zwłaszcza gdy same mają kompleksy.
  • Odpowiedzialność - kolejną cechą, jaką współczesne kobiet cenią u potencjalnych partnerów jest odpowiedzialność. Beztroscy "wieczni chłopcy" nie są poszukiwani jako życiowi partnerzy, o wiele bardziej cenieni są doświadczeni, odpowiedzialni za siebie i innych mężczyźni, którzy wiedzą, czego chcą od życia.
  • Dobra organizacja, zaradność - kolejnymi cechami, które kobiety wyjątkowo cenią u potencjalnych partnerów życiowych są dobra organizacja ale i zaradność życiowa. Bardzo często ich partner nie musi posiadać prestiżowego stanowiska pracy oraz oszałamiających zarobków ale jeśli jest bystry i zaradny, bardzo im imponuje. Panie lubią, gdy mogą na mężczyźnie polegać, wiedzieć, że poradzi on sobie z rozwiązaniem problemu, okaże się dla nich wsparciem w każdej sytuacji.
  • Cierpliwość - panie cenią również w mężczyznach cierpliwość, to, że potrafią powstrzymać emocje oraz wiele kwestii zrozumieć i zaakceptować. Wiele kobiet obawia się związania z impulsywnym cholerykiem, który będzie miał trudności w pohamowaniu emocji w sytuacji stresowej.
  • Tolerancja, akceptowanie drugiej osoby - kolejna cecha, bardzo istotna z punktu widzenia zmian społecznych to tolerancja. Panie cenią sobie w panów zdolność do akceptowania tego, co inne, do bycia elastycznym, do wychodzenia poza schematy. Warto w sobie te cechy i zdolności doskonalić.

5. Umiejętności

A jakie umiejętności powinien mieć mężczyzna marzeń współczesnej kobiety? Co powinien potrafić, umieć, jakie mieć kompetencje? Ta kwestia wiąże się silnie z poprzednią, czyli posiadanymi cechami charakteru, które z kolei przekładają się na konkretne życiowe umiejętności i zdolności. Na pewno - jak wspomniano wcześniej - poszukiwani są panowie zaradni życiowo, zorganizowani, którzy potrafią zrobić wiele, a jeśli czegoś nie umieją to wiedzą, jak i gdzie to załatwić. Typowe złote rączki oczywiście nadal są na topie, panowie, którzy umieją naprawić auto, wymienić żarówkę oraz przybić gwóźdź są poszukiwani ale z drugiej strony pożądane są również umiejętności… komunikacyjne. Panie szukają mężczyzn, którzy umieją i chcą rozmawiać, którzy lubią dyskutować, także o swoich emocjach, którzy po prostu mają coś do powiedzenia. Bardzo istotna jest także umiejętność panowania nad emocjami oraz wybaczania.

Facet majsterkowicz
Przydatne umiejętności - zaradność życiowa

Modnym trendem w randkowaniu jest sapioseksualizm, który nierzadko bywa uznawany za rodzaj orientacji seksualnej: osoby sapioseksualne wybierają na partnerów i partnerki życiowe ludzi… inteligentnych, bystrych, oczytanych, ciekawych świata, co niekoniecznie idzie w parze z atrakcyjnością fizyczną. Pociągają ich bowiem osoby o dużej wiedzy, które lubią dyskutować, opowiadając o swoich pasjach. Jakie jeszcze umiejętności są cenione u partnerów życiowych? Na pewno umiejętności negocjacyjne, umiejętność rozwiązywania konfliktów, łagodzenia ich. Nie szukamy zwykle mężczyzn kłótliwych, apodyktycznych, choleryków, ludzi konfliktowych i mających trudności z trzymaniem nerwów na wodzy.

Panie lubią także mężczyzn, którzy niejako wychodzą poza schematy, z jednej strony są twardzi, męscy ale z drugiej delikatni i opiekuńczy. Na pewno uwagę kobiet zwróci troskliwy tata, czuły i wrażliwy właściciel psa czy doskonały kucharz, który pozwoli im zerwać ze schematem kobiety jako "kury domowej", serwując wspaniałe dania, gdy ukochana będzie realizować się zawodowo.

6. Poprzednie związki/dzieci

Czy kobiety lubią mężczyzn po przejściach? Z jednej strony tak, ponieważ taki mężczyzna ma już za sobą pewne doświadczenia, zwykle szuka więc okazji do ustatkowania się. Jeśli posiada dzieci z poprzednich związków mamy poważny temat do przepracowania: więź ukochanego z dzieckiem/dziećmi, nasz stosunek do nich, do poprzedniej partnerki, itp. Nowej partnerce czasami trudno jest zaakceptować to, że dziecko lub dzieci zawsze będą łączyć ukochanego z byłą żoną. Czasami jest również tak, że kobieta, która wiąże się z mężczyzną, który ma już dziecko poprzez jego kontakt z pociechą sprawdza niejako, jakim jest on ojcem i czy chce zdecydować się na dziecko z tym właśnie mężczyzną.

Kobietom o wiele łatwiej zaakceptować byłą żonę i dzieci z poprzednich związków jeśli same są w podobnej sytuacji życiowej: mają za sobą poprzednie, nieudane związki, posiadają dzieci. Zwykle podobne przeżycia łączą, o wiele łatwiej wówczas zrozumieć drugą stronę, jej dylematy ale i potrzeby i pragnienia. Podobne przeżycia mogą paniom  również pomóc w zdefiniowaniu swoich oczekiwań względem nowego związku, jeśli poprzednie relacje nie przetrwały, bo czegoś w nich brakowało - o wiele łatwiej zadbać o to w nowym związku.

7. Nałogi/słabości

Czy kobiety szukają idealnych partnerów? Jak odnoszą się do męskich słabości, w tym nałogów, które mogą istotnie wpływać na życie samych mężczyzn ale i rzutować na związek? Na pewno kobiety są o wiele bardziej skore do akceptowania słabości, jeśli same się z nimi borykają, np. palenie papierosów. Niepalącym paniom o wiele bardziej może przeszkadzać nałóg ukochanego niż paniom, które również palą. A co z alkoholem? Czy picie alkoholu przez mężczyznę jest źle odbierane przez potencjalną partnerkę? Jeśli kobieta również pija okazjonalnie, np. kieliszek wina do kolacji czy lampkę szampana na imprezie, na pewno nie będzie "rozliczać" ukochanego z piwa, które wypije z kolegami. Istotne jest to, jak często, jak dużo pije ukochany oraz jak zachowuje się po spożyciu alkoholu, czy nie jest agresywny albo porywczy. W przypadku innych słabości, np. kompleksów czy widocznych wad istotny jest stosunek samego mężczyzny do nich oraz to, czy chce walczyć z tym, co uważa za swoją słabość. Wtedy o wiele łatwiej daną słabszą stronę ukochanego zaakceptować.

Podsumowując: informacje na temat idealnych mężczyzn: każda kobieta sama powinna jednak wiedzieć, jakiego mężczyzny szuka, z jakim chce zbudować związek, stworzyć rodzinę. Czy swoje życiowe "ogłoszenie" zacznie od słów: "Szukam bogatego…", czy jednak skupi się na zupełnie innych kwestiach  - to decyzja każdej z pań, których marzeniem jest bycie szczęśliwą z tym wyjątkowym, jakże nieidealnym mężczyzną, z którym połączy ją wyjątkowe uczucie.

Komentarze