Szkoła rodzenia - czym jest? Program, rodzaje, szkoła online

Szkoła rodzeniaChodzenie do szkoły jest obowiązkiem dzieci, czasami na dalszą edukację decydują się również dorośli. Istnieje wiele typów szkół. Jedną z nich jest szkoła rodzenia, wyjątkowe miejsce, gdzie można spotkać wyjątkowych ludzi: przyszłych rodziców. Czego można dowiedzieć się w szkole rodzenia i czy warto się tam udać przed narodzinami upragnionego maluszka?

Czym jest szkoła rodzenia? Rodzaje szkół rodzenia

Szkoła rodzenia to cykl zajęć, które organizowane są dla przyszłych rodziców. Ich celem jest zaznajomienie przyszłych mam i ojców z tematyką ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Zajęcia dotyczą zarówno zagadnień teoretycznych, jak i umiejętności praktycznych, w jakie przyszli rodzice są wyposażani pod czujnym okiem instruktorów. Zaleca się wygodny strój w czasie zajęć, ponieważ wiele spotkań wzbogaconych jest o ćwiczenia oddechowe i fizyczne. Wyróżniamy publiczne (darmowe) oraz prywatne szkoły rodzenia (płatne). Zwykle do szkoły rodzenia uczęszczają rodzice, spodziewający się pierwszego dziecka ale nie jest to regułą. Można wziąć udział w zajęciach ponownie i dowidzieć się, co zmieniło się w kwestii opieki nad maluszkiem.

Jak i kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Kiedy i jak zapisać się do szkoły rodzenia? Najlepiej zrobić to w czasie, który jest określony w danej szkole. Są szkoły, które przyjmują już po skończonym 20 tygodniu ciąży (od 5 miesiąca), inne od 30 tygodnia. Zapisać się możemy telefonicznie, mailowo lub osobiście. W darmowych szkołach zwykle rejestracja nie jest konieczna.

Przeciwwskazania do zajęć w szkole rodzenia: komu nie wolno?

Czy każda ciężarna może wziąć udział w zajęciach szkoły rodzenia? Niestety, są pewne przeciwwskazania. Zwykle zajęcia rozpoczyna się od sprawdzenia, czy każda przyszła mama posiada zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach. Co może spowodować, że go nie otrzyma? Oczywiście ciąża zagrożona, w tym zagrożenie przedwczesnym porodem, nakaz leżenia ale też ciąża powikłana schorzeniami kardiologicznymi, cukrzycą (typu I lub II, nie ciążową) oraz nadciśnieniem. W wielu przypadkach możliwe jest uczestniczenie jedynie w zajęciach teoretycznych: bez ćwiczeń praktycznych, które mogłyby zagrozić ciąży.

Szkoła rodzenia: kto uczy?

Szkoła rodzenia może być miejscem prowadzonym przez całe grono specjalistów. Zwykle zajęcia prowadzi doświadczona położna ale nic nie stoi na przeszkodzie, by był to lekarz ginekolog. Dodatkowo, zajęcia mogą być wzbogacone o spotkanie ze specjalistą opieki okołoporodowej, doradcą laktacyjnym czy psychologiem. Możliwe są także konsultacje z neonatologiem oraz pediatrą. Dla wielu pań cenne będą rozmowy z dietetykiem czy osobistym trenerem, zwłaszcza w zakresie odpowiedniej diety w ciąży oraz aktywności fizycznej w czasie i po ciąży.

Zajęcia w szkole rodzenia: sama czy z mężem?

W zajęciach szkoły rodzenia udział wziąć może ciężarna w pojedynkę lub z osobą towarzyszącą. Najlepiej oczywiście, gdyby był to ojciec dziecka ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrała się tam z matką, siostrą czy koleżanką.

Program szkoły rodzenia: czego się dowiemy?

Przychodzi czas na najbardziej istotną kwestię: jaki jest program szkoły rodzenia, czego się tam dowiemy, jak wyglądają zajęcia?

Program szkoły rodzenia jest bardzo szeroki i obejmuje takie bloki tematyczne, jak:

  • przebieg ciąży i przygotowanie do porodu - w tym bloku omawia się przebieg ciąży, zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety oraz mówi o ewentualnych trudnościach, na jakie może napotykać przyszła mama. Mówi się także o objawach porodu, ciężarna uczy się rozróżniać skurcze przepowiadające oraz porodowe, dowiaduje się jak skompletować wyprawkę dla maluszka i co spakować w torbę do szpitala.
  • przebieg i rodzaje porodu - w tym ważnym bloku przyszła mama jest zaznajamiana z objawami poprzedzającymi poród, metodzie liczenia skurczów, przebiegiem samego porodu, etapami porodu naturalnego, przygotowaniem i przeprowadzeniem porodu poprzez cesarskie cięcie oraz ma miejsce rozmowa na temat porodów zabiegowych, w tym porodu kleszczowego. Mówi się też o porodzie w wodzie, porodzie rodzinnym oraz domowym. Paniom wspomina się o możliwości wynajęcia douli lub prywatnej położnej. Ciężarnym mówi się także o tym, co zrobić, gdy poród zacznie się za szybko (przed 37 tygodniem ciąży) lub gdy po upłynięciu terminu nie zauważy ona żadnych oznak zbliżającego się rozwiązania. Dowie się, jakie są metody wywoływania porodu oraz co będzie się z nią i dzieckiem działo w trakcie porodu i tuż po nim. W wielu szkołach rodzenia mówi się także o przebiegu pobytu młodej matki w szpitalu oraz jej prawach jako pacjentki.
  • roli ojca w trakcie ciąży, podczas porodu i po narodzinach dziecka - ważny blok dla przyszłych ojców ale nie tylko. Panowie dowiadują się, dlaczego są tak istotni dla swojej ukochanej przez cały okres ciąży, w czasie porodu (jeśli chcą być obecni) oraz po przyjściu dziecka na świat, a przyszłe mamy mogą zrozumieć, że nie należy odsuwać partnera od siebie i dziecka w tym wyjątkowym czasie. Panowie dowiadują się jak wspierać ukochaną i jej pomagać.
  • techniki łagodzenia bólu porodowego - ważny dla każdej przyszłej mamy blok tematyczny, w czasie którego omawia się metody łagodzenia bólu porodowego. Każdy szpital zapewne proponuje ich kilka, w tym znieczulenie zewnątrzoponowe, gaz wziewny, aktywność fizyczna, w tym ćwiczenia na piłkach czy workach sako. W tym bloku przeprowadza się szereg ćwiczeń relaksacyjnych oraz ćwiczenia oddechowe.
  • połóg i dochodzenie do siebie po porodzie - na zajęciach poruszane są również tematy, związane z połogiem i dochodzeniem do siebie po porodzie naturalnym oraz cesarskim cięciu. Kobieta zaznajamiana jest z tym, co będzie działo się z nią i jej ciałem, poruszany jest temat krwawienia połogowego, higieny w okresie połogu, pielęgnowania krocza lub rany po cesarskim cięciu.
  • opieka nad noworodkiem i niemowlakiem - wiele mówi się o opiece nad maluszkiem, o pielęgnacji kikuta po pępowinie, kąpaniu dziecka, możliwe jest uczestniczenie w ćwiczeniach praktycznych z zakresu przebierania i przewijania dziecka. Wiele szkół wprowadza ćwiczenia z zakresu noszenia, usypiania czy chustowania niemowląt.
  • karmienie piersią - w szkole rodzenia mówi się też o procesie laktacji, możliwe są konsultacje z doradcą laktacyjnym, porusza się temat zalet i wad karmienia piersią oraz problemów z laktacją.
  • rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia - wiele czasu poświęca się na rozmowy na temat rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia, mówi się o skokach i osiągnięciach rozwojowych, o odpowiedniej stymulacji maluszka.
  • dochodzenie do formy po urodzeniu dziecka - ciekawym blokiem tematycznym dla wielu pań jest kwestia dojścia do formy po urodzeniu dziecka. Tutaj pożyteczne mogą okazać się porady trenera osobistego, dietetyka oraz psychologa.

W wielu szkołach wprowadza się także blok psychologiczny, który obejmuje rozmowy na temat stresu w ciąży, lęku przed porodem, bólu porodowego, akceptacji swojego ciała w ciąży i po porodzie oraz depresji poporodowej. Warto porozmawiać z psychologiem na temat swoich wątpliwości, czy poradzimy sobie w nowej roli, specjalista z pewnością pomoże nam się z nimi uporać.

Niektóre szkoły rozwijają bloki tematyczne o porady prawne dla ciężarnych, przyszłych rodziców i młodych mam i ojców. Wykwalifikowany prawnik może mówić o prawie pracy, prawie rodzinnym, socjalnym, prawach pacjenta, jak również dodatkach, jakie przysługują po urodzeniu dziecka: tzw. "becikowe” czy "500+".

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Szkoły rodzenia rosną jak grzyby po deszczu - w tym stwierdzeniu wiele jest prawdy, ponieważ szkół dla przyszłych rodziców jest na rynku coraz więcej. Jak wybrać najlepszą? Należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym:

  • renoma danej szkoły, jej popularność i zdanie innych rodziców - oczywiście pierwsza kwestia to opinia innych o danej szkole rodzenia, warto popytać zaprzyjaźnionych rodziców, którzy chodzili lub chodzą do danej szkoły, czy polecają tam zajęcia - nie ma skuteczniejszej reklamy niż słynna poczta pantoflowa.
  • rodzaj i tematykę zajęć oraz dodatkowe konsultacje - istotne dla przyszłych rodziców powinny być również same zajęcia: jak są prowadzone, jakie tematy będą poruszane oraz jacy specjaliści będą do ich dyspozycji; ciekawym dodatkiem jest również zwiedzanie oddziału położniczego, zwłaszcza jeśli szkoła znajduje się niedaleko szpitala.
  • wyposażenie szkoły - poza tematyką ważne jest również to, jak wygląda dana szkoła i jakie posiada wyposażenie, najlepiej, gdyby korzystała z przestronnych sal, wyposażonych w wygodne meble, materace, piłki, drabinki oraz wiele innych elementów, niezbędnych do prowadzenia profesjonalnych lekcji dla przyszłych rodziców.
  • cennik zajęć - dla wielu mam istotne jest też kryterium finansowe, dla jednych lepszym rozwiązaniem jest szkoła darmowa, inne będą lepiej czuły się uczęszczając na zajęcia płatne.
  • czas i godziny trwania zajęć - przy wyborze szkoły rodzenia trzeba wziąć pod uwagę również to, kiedy odbywają się zajęcia i ile trwają, zwłaszcza, gdy przyszła mama pracuje lub nie jest mobilna.
  • odległość szkoły od domu ciężarnej - nie da się ukryć, że znaczenie ma również to, gdzie znajduje się dana szkoła rodzenia, zwłaszcza jeśli przyszła mama będzie dojeżdżała do niej sama lub planuje uczestniczenie w zajęciach praktycznie do samego porodu. Długie dojazdy mogą być po prostu męczące.

Internetowa (online) szkoła rodzenia: nowoczesna alternatywa

Modną ostatnią alternatywą dla tradycyjnych szkół rodzenia jest szkoła internetowa, gdzie zajęcia odbywają się w formie kursu online. Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne i są dostępne w formie e-booka lub materiałów i konsultacji video. Internetowa szkoła rodzenia jest doskonałą alternatywą dla mam pracujących oraz ciężarnych z zagrożoną ciążą i nakazem leżenia. Nie należy wtedy wykonywać zaproponowanych ćwiczeń praktycznych.

Wybieracie się do szkoły rodzenia? Wspaniale, korzystajcie z tych ciekawych zajęć i cieszcie się wyjątkowym czasem oczekiwania na swoje upragnione dziecko.

Komentarze