Szatynka - wygląd, cechy. Jakie kolory dla szatynki?

SzatynkaSzatynka to przysłowiowy wulkan energii, czuła matka i żona, wierna przyjaciółka, niestety nie stała w poglądach, co sprawia, że wiele osób zraża się do niej, zanim pozna jej dobre serce. Dla przyjaciół jest gotowa do poświęceń, co często jest wykorzystywane. Słomiany zapał i milion pomysłów na minutę to cechy charakterystyczne tego typu urody. Zobacz, co mówi o tobie twój kolor włosów i oczu oraz jak jesteś postrzegana przez innych.

Jaka jest szatynka?

Szatynka to kobieta, która tryska energią od bladego świtu do późnej nocy, nigdy nie pokazuje zmęczenia, jest jej wszędzie pełno, dlatego nie sposób nie zauważyć, że właśnie przekroczyła próg domu lub pracy. Wyjątkowo inteligentna, poważna i nie zawsze sprawiedliwa. Sypie pomysłami jak z rękawa niestety jedną z jej wad jest słomiany zapał. Jak coś robi to zawsze na 100%, ale wrodzona wrażliwość sprawia, że szybko się zniechęca i nie potrafi przyznać do błędu. Dlatego od realizacji jednego pomysły szybko przechodzi do realizacji kolejnego, za co często jest posądzana o brak profesjonalizmu. Jednak jej naturalna wrażliwość i dobre serce, a także rozbrajająca bezradność w trudnych sytuacjach sprawiają, że po każdej porażce w jej otoczeniu szybko znajduje się kilku rycerzy na białym koniu, którzy szlachetnie chcą się zająć zrozpaczoną szatynką. A ta, kiedy tylko otrzyma choćby najmniejsze wsparcie, zaczyna snuć kolejne plany i wpada na kolejny pomysł. Ten jednak ma szansę wypalić i zostać doprowadzony do końca tylko pod warunkiem, że nie będzie żadnych przeszkód podczas jego realizacji. W przeciwnym razie ta kobieta raczej nie lubiąca konfrontacji i problemów podda i zacznie szukać kolejnego planu.

Odpowiedzialność i dojrzałość to drugie imię szatynki

Kobieta szatynka ma wyższy poziom melaniny w organizmie od blondynki i niższy od brunetki. Dlatego szybciej poważnieje niż jej blond koleżanki, ale wolniej niż brunetki. Jest odpowiedzialna i dojrzalsza od swoich rówieśniczek oraz mniej spontaniczna niż blondynki. Kiedy inni imprezują, ona się uczy, pilnie zdobywa wiedzę i snuje plany na przyszłość. Niestety jest w tym zdecydowanie lepsza niż w ich realizacji, co sprawi, że często jest posądzana o rzucanie słów na wiatr.

Szatynka z jasnymi refleksami
Szatynka z jasnymi refleksami

Już jako nastolatka marzy o założeniu rodziny i stabilizacji, nie szuka przygód, nie chodzi na randki w ciemno. Nie prowokuje i nie kokietuje fizycznością, woli zabłysnąć intelektem, choć w kryzysowych sytuacjach jest bezradna, potrafi koncertowo znaleźć swojego wybawiciela. Mężczyźni w jej towarzystwie czują się dowartościowani i docenieni, ponieważ statystyczna szatynka to typ uroczo bezradnej kobietki, która bez silnego i mądrego mężczyzny sobie nie poradzi.

Brunetka a szatynka?

Brunetka czy szatynka o to jest pytanie! Jak pokazują statystyki, prawie 90% naszego społeczeństwa nie potrafi rozróżnić tych dwóch typów urody lub robi to błędnie. A różnice są widoczne gołym okiem. Brunetki to posiadaczki czarnych i brązowych włosów, ale w najciemniejszych odcieniach. Szatynki to wszystkie panie z jaśniejszymi odcieniami brązów, mysiego blondu, różnych odcieni ciemnego chłodnego blondu aż do ciemnego popielatego. Oczy szatynek najczęściej są brązowe, zielone lub niebieskie. Przeważnie przedstawicielki tego typu urody mają jasną lub średnio ciemną oprawę oczu. Ten typ kobiet w przeciwieństwie do brunetek nie może pozwolić sobie na rezygnację z różu na policzkach i tuszu do rzęs, ponieważ bez makijażu wypada blado. Ich karnacja może mieć ciepły odcień oliwkowy, a także brzoskwiniowy lub chłodny alabastrowy. Dlatego też rozróżniamy dwa typy szatynek, a każda z nich może wyglądać zjawiskowo, nawet na co dzień lub jako przysłowiowa szara myszka. Jeśli reprezentujesz ten typ urody, koniecznie zobacz, jak powinnaś podkreślać swoją urodę, o jakich zabiegach pielęgnacyjnych nie możesz zapomnieć, jaki makijaż i kolory ubrań do Ciebie pasują.

Szatynka - kobieta kameleon i chorągiewka na wietrze

Szatynka nie lubi konfrontacji i przeszkód, dlatego często zdarza jej się zmieniać zdanie, godzi się na kompromisy, które dla innych byłyby nie do pomyślenia. Nie jest typem lwicy, a raczej cichej, płochej myszki, dlatego zawsze stara się załatwiać sprawy na drodze dyplomatycznej. A jeśli dyplomacja zawiedzie, odpuszcza lub dla własnego komfortu psychicznego zmienia zdanie. Bliższe niż komukolwiek jest jej powiedzenie: "Jak się nie ma tego, co się lubi, to lubi się, co się ma". Bycie singielką dla niej jest wyjątkowo męczące. Zbyt często musi ustępować innym, zmieniać zdanie lub szukać nowych pomysłów. A kiedy już znajdzie swoją drugą połowę pozwala otoczyć się opieką, wyręczać nawet za cenę wielu kompromisów. Szatynka za cenę spokoju i możliwość pozostania w swojej strefie komfortu gotowa jest na wiele ustępstw i czuje się z nimi dobrze.

Szatynka - oddana lojalna przyjaciółka

To absolutnie najlepsza przyjaciółka na świecie, która jest w stanie do poświęceń w imię przyjaźni i zawsze jest gotowa do pomocy. Możesz wypłakiwać się jej w rękaw przez całą noc, ona zrezygnuje dla ciebie z romantycznej randki czy weekendowego wypadu. Również w przyjaźni jest lojalna i oddana, nie toleruje zdrady i sama się jej nie dopuści, nawet gdyby miała za swoją wierność zapłacić wysoką cenę. Niestety jej dobre serce i wrodzona wiara w ludzi sprawiają, że jest ona naiwna, co często wykorzystują inni. Raz zraniona długo liże rany i nie może sobie wyobrazić, jak ktoś mógł postąpić w taki sposób. Z dziecięcą dobrodusznością wybacza drobne przewinienia. Sama potrzebuje przyjaciół jak nikt inny, ponieważ bywa bezradna i nie potrafi stawić czoła przeciwnościom losu. Jest taktowna i wierna bliskim, dlatego nigdy nie pokusi się o odbicie chłopaka przyjaciółce, w towarzystwie stara się być królową drugiego planu. Nie wychodzi przed szereg, ale jak tylko padnie hasło impreza czy praca, jest gotowa do działania. Inicjatywę przejmuje dopiero w gronie osób zaufanych, dobrze jej znanych, najczęściej wśród domowników, współpracowników czy bliskich przyjaciół.

Ciepła szatynka
Szatynka typu ciepłego

Szatynka - wierna i uległa kochanka oraz wymarzony materiał na żonę

Mimo że w pracy i domu tryska energią i ma tysiąc pomysłów na minutę, to w sytuacjach intymnych nie grzeszy fantazją. Jest ulegała, ale bardzo czuła, nie lubi przygodnych znajomości, flirtów, woli być uwodzona niż uwodzić. Od najmłodszych lat marzy o rycerzu, który otoczy ją opieką. Nie jest zainteresowana miłosnymi przygodami lecz poważnym związkiem z mężczyzną o silnej osobowości, który będzie dla niej wsparciem w trudnych sytuacjach. A że szatynka robi przysłowie widły z igły i nawet najmniejszy problem jest dla niej przeszkodą nie do pokonania, nie potrafi być sama. Zawsze u jej boku jest zaufana osoba, przyjaciółka lub ukochany.

Szuka miłości na całe życie, przelotne miłostki jej nie interesują, ale jej wrażliwość i brak odwagi, by stawić czoła światu i napotkanym przeciwnościom sprawia, że zawsze jest w związku, potrzebuje opiekuna jak tlenu. Wówczas rozkwita, mając wsparcie jest kreatywna i odważna, ale do czasu. Kiedy pojawią się komplikacje wówczas rozkłada ręce i czuje się bezsilna jak dziecko. Jeśli ma drugą połowę, ta bez mrugnięcia okiem rozwiązuje za nią problem, nie mogąc patrzeć jak cierpi bezradna ale urocza szatynka. Podobno mężczyźni nie lubią silnych kobiet, potwierdzeniem tej teorii może być fakt, że panowie uważają bezradne, ale czułe, wierne i wrażliwe szatynki za najlepszy materiał na żonę. To właśnie wśród nich szukają matki dla swoich przyszłych dzieci, to z nimi chcą dzielić życie.

Z natury wierna tego samego oczekuje od swojego partnera, ale potrafi wiele wybaczyć, by uniknąć konfrontacji i nie zostać sama. Szatynki nie czują się dobrze w roli singielek, dlatego, jeśli już mają partnera, starają się go utrzymać. Z tego też powodu często godzą się na kompromisy i zmieniają poglądy, a nawet zainteresowania, aby móc dzielić pasję z ukochanym. O ile blondynki i brunetki zawsze starają się być ważniejsze i to one przejmują rolę "nauczyciela i mentora w związku", to uległa szatynka jest w stanie wiele zrobić dla swojej miłości. Szczególnie jeśli trafił jej się facet, który rozwiązuje za nią trudne sprawy i pozwala by ukochana pozostała w swojej strefie komfortu.

Szatynka to czuła to wyrozumiała matka

Wrodzona wrażliwość i czułość nie pozwala jej być konsekwentną matką, natomiast empatia sprawia, że zawsze, zanim skarci dziecko stawia się w jego sytuacji. Analizuje wszystkie za i przeciw i nawet jeśli nie może znaleźć okoliczności łagodzących, stara się nie być surowa. Czuła i ciepła jest doskonałym oparciem i przyjacielem dla swoich pociech. Zawsze znajduje czas na zabawę i rozmowy z dziećmi. Często staje w roli mediatora między dzieckiem i ojcem. Niestety dobre serce i duża wrażliwość sprawiają, że szatynka nie jest konsekwentna, często łagodzi kary i szybko zapomina o sporach. Brak konsekwencji i niechęć do asertywności oraz konfliktów i sprzeczek często wykorzystują jej dzieci.

Jakim pracownikiem jest szatynka?

Sumiennym oddanym, z niezwykłą starannością wykonuje swoje obowiązki, często też podrzuca współpracownikom i przełożonym pomysły. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jako część zespołu, w którym czuje się jak ryba w wodzie, niż jako przełożona. Ten typ kobiety potrzebuje ciągłej aprobaty i pochwał, na które w stu procentach zasługuje. Jednak szybko się zniechęca i nie potrafi walczyć ani o siebie, ani o swój zespół. Jako szef będzie sprawiedliwa i wyrozumiała, ale może mieć problem z egzekwowaniem pracy od podwładnych. Szatynki często są artystkami, sztuce potrafią się oddać jak nikt inny, ale nie sprawdzą się jako właściciele firm czy przedstawiciele handlowi. Zbyt często wycofują się i zmieniają zdanie. Ich życiowym celem jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii, nie zaś ciągła walka i pokonywanie życiowych przeszkód.

Jak wygląda szatynka?

Szatynka to kobieta o wszystkich odcieniach cery od bardzo jasnej przez brzoskwiniową po oliwkową. Najczęściej ma jasną oprawę oczu, blond lub jasnobrązowe rzęsy i brwi, znacznie rzadziej ciemną, ale nie czarną, a w najciemniejszych odcieniach brązu. Włosy szatynki mogą mieć barwę ciemnego blondu, mysiego blondu, być ciemnopopielate, jasno i średnio brązowe o każdym odcieniu. Nigdy natomiast w odcieniu palonej kawy, czy gorzkiej czekolady, a także czerni. Rozróżniamy ciepłe i chłodne sztynki.

 • Ciepły typ urody to pani z oliwkową lub brzoskwiniową cerą o ciepłym kolorycie, niebieskich lub szarych tęczówkach i jasnej oprawie oczu.
 • Chłodny typ urody to kobieta o jasnej alabastrowej cerze, brązowych, zielonych lub piwnych oczach z ciemną ich oprawą, ale nie czarną, lecz brązową lub grafitową. Jej włosy mają chłodną barwę, a więc mowa tu o wszystkich odcieniach ciemnego popielu, mysiego blondu i brązów o chłodnym zabarwieniu.

Obie panie doskonale prezentują się w naturalnych strzyżeniach i jak najbardziej naturalnych koloryzacjach.

  Jakie fryzury pasują do szatynki?

  Długie, zadbane i dobrze odżywione nawilżone w wersji prostej, falowanej i kręconej, a także afro loki na takich włosach będą się prezentowały doskonale. Ponadto wszystkie odcienie brązu i mysiego blondu to idealna baza do włosów wiatrem czesanych. Naturalne piękno to drugie imię pań w tym typie urody, a co najważniejsze ich włosy są mniej wymagające niż blondynek i brunetek. Pięknie się przebarwiają pod wpływem promieni słońca. Dlatego szatynki o każdej porze roku mają inne zabarwienie kosmyków, co może niektórych wprowadzać w błąd.

  Zimna szatynka
  Szatynka typu zimnego

  Panie o tym typie urody doskonale wyglądają w długich średnich i pół krótkich włosach, ale pod warunkiem, że zapewnią im odpowiednią pielęgnację. Przesuszone i zaniedbane szatynowe kosmyki wyglądają fatalnie i dodają ich posiadaczce lat, dlatego należy o nie systematycznie dbać. Suche końcówki to zmora każdej kobiety, która ma ciemne włosy, ponieważ psują one nawet najlepszą stylizację. Jeśli więc reprezentujesz ten typ urody, twoim najlepszym przyjacielem powinien być jeden z olejków do nawilżania i odbudowy struktury końcówek.

  Jaka koloryzacja jest najlepsza do szatynek?

  Z racji tego, że ich naturalne włosy nigdy nie mają oczywistego koloru, to nieoczywista powinna być też koloryzacja. Panie z mysim kolorem pukli powinny postawić na front blond, czyli kilka cienkich i bardzo jasnych pasemek przy samej twarzy. Wyglądają one bardzo naturalnie jak muśnięte słońcem i nie wymagają częstego farbowania odrostów. Z kolei posiadaczki ciepłych bardzo ciemnych miodowych i karmelowych pukli powinny dodać swojej fryzurze kontrastu łącząc je z chłodniejszym brązem np. paloną kawą lub gorzką czekoladą. Kasztanowe i ciemniejsze odcienie naturalnego brązu doskonale będą wyglądały z jasnymi chłodnymi pasemkami, a także całym mnóstwem cienkich i wielobarwnych pasemek, ale utrzymanych w szatynowej tonacji.

  Jakie kolory pasują do szatynek?

  Ciepłe szatynki będą wyglądać jak milion dolarów w tych barwach:

  • Granatowy ciemny stonowany spokojny i bardzo głęboki to kolor, w którym twoja cera rozkwitnie, rozświetlona młodzieńczym blaskiem. Sprawia on, że rysy twarzy stają się łagodne i dziewczęce. Ten klasyczny kolor podkreśli również twoją tęczówkę i kolor ust.
  • Róż i fuksja w każdym odcieniu, od bladego po ciemny i jaskrawy to barwy wprost stworzone dla tego typu urody. Jeśli jeszcze nie ma w twoje szafie tych jakże kobiecych odcieni, koniecznie napraw ten błąd. To właśnie te kolory z każdej szatynowej szarej myszki potrafią wydobyć seksowną kobietę, której nikt się nie oprze.
  • Nude to paleta barw, w której będziesz wyglądać cudownie, pod warunkiem, że zadbasz o ciemną oprawę oczu, odrobinę rozświetlacza oraz podkreślisz usta błyszczykiem. Nie obawiaj się łączyć różnych odcieni beżów i brązów, to twoja paleta barw, którą możesz dowolnie modyfikować. Łączyć spokojne beże z głęboką czernią, bielą, a także odważnymi soczystymi owocowymi kolorami.
  • Khaki w tym odcieniu będziesz wyglądać jak milion dolarów. Wprawdzie nie stworzy on kontrastu kolorystycznego z twoją cerą i włosami, ale będzie z nimi doskonale harmonizować. Jeśli lubisz monochromatyczny Total to właśnie w odcieniach złamanej zgniłej zieleni, będziesz wyglądać najlepiej.
  • Biel i oliwkowa lub brzoskwiniowa cera to duet doskonały. Biały Total jest wprost stworzony dla tego typu urody, pamiętaj jednak, żeby go nie przyćmić zbyt mocnym makijażem. Jeśli podczas wykonywania make-upu zastosujesz się do zasady mniej znaczy więcej, w tym kolorze będziesz wyglądać na wypoczętą i zrelaksowaną. Twoja cera zyska słoneczny blask, a włosy i cała stylizacja będzie dosłownie skąpana w słońcu bez względu na porę roku. Wystarczy, że na kości policzkowe nałożysz odrobinę złotego rozświetlacza i maskarę na rzęsy.
  • Musztardowy, niby odrobinę przebrzmiały, ale jednak to jeden z najbardziej twarzowych kolorów dla tego typu urody. Pamiętaj jednak, żeby przyciemnić nieco rzęsy, a jeśli na zewnętrzne kąciku górnej powieki dodasz odrobinę brązowo złotego cienia, twoje spojrzenie stanie się wprost magiczne.
  • Czerń to wasz największy sprzymierzeniec kolorystyczny zaraz po bieli. Jeśli masz ciepły koloryt cery i włosów, w czerni będziesz wyglądać elegancko i pięknie. Możesz łączyć go z bielą, granatem, pomarańczą, a nawet zielenią i różem. Te dwa ostatnie staraj się stosować jak najdalej od twarzy, wówczas nie zepsujesz efektu, jaki uzyskasz dzięki głębokiej czerni.

  Chłodne szatynki najlepiej prezentują się w takich kolorach jak:

  • Granatowy to również idealny odcień dla chłodnego typu urody, to dzięki niemu alabastrowa cera stanie się piękniejsza. Wydobędziesz z jasnego kolorytu naturalny rumieniec i podkreślisz kolor ust. Ciemne włosy zyskują niebywały blask, a cała stylizacja subtelny szyk.
  • Biel to kolor klucz do uzyskania subtelnej eleganckiej i pięknej stylizacji. Pozwól by twoje ciemne włosy z nim kontrastowały. Wówczas nawet mysi blond zyska wyjątkową głębię a biel stanie się krystalicznie czysta. Mleczną karnację delikatnie przyprósz jasnym różem, na kości policzkowe nałóż bardzo jasny z różowymi lub łososiowymi pigmentami rozświetlacz. Na koniec wytuszuj rzęsy i nawilż usta. Biały niczym niezmącony Total, ze skórzanymi lub w kolorze srebrnym dodatkami sprawi, że nikt nie będzie mógł od ciebie oczu.
  • Czerwień to wasza czerń, to właśnie w tej barwie chłodna szatynka wygląda elegancko i pięknie. Nie obawiaj się jej łączyć z bielą, granatem czy butelkową zielenią, a nawet czarnymi dodatkami. Najważniejsze, żeby nie były one tuż przy twarzy.
  • Błękit to kolejny kolor, w którym pięknie wygląda chłodny typ urody, ale pod warunkiem, że zdecydujecie się na lodowy jego odcień lub pastelowy. Ten wpadający w cukierkowy lub baby blue, zostawcie dla blondynek. W połączeniu z waszymi włosami będzie wyglądał byle jak i nie doda Wam urody.

  Wady szatynowych włosów

  1. Niezdecydowana barwa, często zbyt mysia lub zbyt ciepła.
  2. Konieczność systematycznego nawilżania włosów.
  3. Nabłyszczanie kosmyków powinno być twoją codziennością.
  4. Lakier do włosów jest na nich widoczny i wygląda nieestetycznie.
  5. Suchy szampon to jeden z największych grzechów, ponieważ włosy matowieją i wyglądają jak posypane mąką.

  Zalety szatynowych włosów

  1. Są bardziej odporne na zniszczenia niż kosmyki brunetek.
  2. Nie wymagają systematycznej i częstej koloryzacji, ponieważ odrost na nich wygląda uroczo i naturalnie.
  3. Nie wymagają farbowania całych włosów, a jedynie pasemek lub końcówek, a to oznacza mniej zniszczeń.
  4. Ich nieoczywiste naturalne kolory wyglądają często jak wykonane przez wirtuoza koloryzacji.

  Komentarze