Szare oczy - co oznaczają i co mówią o człowieku? Jak malować szare oczy?

Szare oczySzarość uważana jest za kolor smutny i przygnębiający, jednak oczy o tej barwie są niezwykle wyraziste, ciepłe i tajemnicze. Oczy szare są rzadkie, dlatego właśnie uważane są za wyjątkowe. Ich posiadacze mogą być zadowoleni: znajdują się grupie zaledwie 2% populacji! Co szare oczy mówią o nas, jakie są zalety i wady ich posiadania oraz jak malować się, aby podkreślić głębię szarych tęczówek?

Oczy szare czy jasnoniebieskie?

Wiele osób o szarych oczach może uważać, że ich tęczówki są jasnoniebieskie. Może tak być, ale niekoniecznie. Szare tęczówki posiadają wiele cech szczególnych, więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części tekstu.

Oczy szare są rzadkością, przez co ich posiadanie jest cechą tak wyjątkową. Są one domeną osób o europejskich korzeniach, nie spotkamy szarych oczu w populacji afrykańskiej czy w innych krajach południowych. Najczęściej występują w "parze" z jasnymi włosami, ale nie jest to regułą.

Oczy szare należą do tak zwanych oczu mieszanych, jak oczy piwne (brązowe i zielone). Dziedziczymy je po rodzicach - dziecko ma szare oczy gdy rodzice mają również oczy jasne: szare lub jedno niebieskie, a drugie zielone.

Oczy szare - co mówią o Tobie?

Masz szare oczy i chcesz wiedzieć, co ta barwa tęczówki mówi o Tobie? W takim razie na pewno zainteresują Cię poniższe informacje. Osoby z szarymi oczami:

 • są kreatywne, lubią tworzyć, mają wiele ciekawych pomysłów;
 • to wrażliwe dusze o dużej wyobraźni i zmyśle estetycznym;
 • mają silną osobowość, są ambitne, lubią wyzwania i podejmowanie ryzyka;
 • są osobami aktywnymi, odważnymi, zaangażowanymi w działanie;
 • lubią rywalizację, lepiej działają, gdy muszą z kimś się ścigać, dawać z siebie jeszcze więcej;
 • miewają trudności w nawiązywaniu relacji z innymi, mogą wykazywać tendencję do izolowania się, unikania kontaktów, wykazują ostrożność w nawiązywaniu relacji oraz dystans zwłaszcza na początku relacji czy związku;
 • bywają skryte i nieśmiałe;
 • miewają nietypowe poczucie humoru lub też nie lubią w ogóle żartować;
 • są wierne i czułe w związkach, zależy im na realizowaniu marzeń i zaspokajaniu pragnień drugiej osoby.

Osoby o szarych oczach jawią się nam więc jako ludzie o artystycznych duszach, uzdolnieniach, o dużej ambicji i chęci do działania, ale z drugiej strony nieco ostrożni i zdystansowani w kontaktach.

Makijaż szarych oczu

Ciekawostki o posiadaczach szarych oczu

Poniżej garść ciekawych informacji na temat szarookich: na pewno Cię zaintrygują!

 1. Naukowcy uważają, że szary kolor oczu może mieć związek z mniejszą odpornością na działanie alkoholu, dlaczego też szaroocy mogą szybciej odczuwać negatywne skutki wypicia zbyty dużej jego ilości oraz łatwiej zapadać w uzależnienie.
 2. Dla równowagi: szaroocy mogą wykazywać o wiele większą wytrzymałość na ból niż posiadacze ciemnych oczu, badania na ciężarnych kobietach wykazały, że panie o jasnych, tj. niebieskich i szarych oczach opisywały ból porodowy jako mniej dotkliwy, niż ich ciemnookie koleżanki.
 3. Szara tęczówka zawiera jeszcze mniej melaniny niż niebieska, oznacza to, że oczy szare są jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie promieni UV, co może zwiększać u ich posiadaczy ryzyko zachorowania na choroby oczu ale i nowotwory, w tym czerniaka skóry.
 4. W tęczówkach o kolorze szarym może pojawiać się również wiele innych kolorów, np. plamki w kolorze żółtym czy brązowym. To odróżnia je od oczu typowo niebieskich: w nich nie ma takich plamek.
 5. Wiele niemowlaków i małych dzieci ma szare oczy, których barwa może zmienić się w tą ostateczną nawet do 3 roku życia!

Zalety i wady szarych oczu

Choć kolor oczu nie jest cechą, jaką możemy sobie wybrać, warto podsumować informacje dla posiadaczy szarych oczu. Wśród zalet ich posiadania wymienić należy niepowtarzalność: oczy szare ma zaledwie od 1 do 2% populacji, co czyni szarookich bardzo wyjątkowymi. Oczy szare kojarzą się nam z tajemniczością oraz byciem osobą kreatywną i o artystycznym usposobieniu. Z drugiej jednak strony i to z medycznego punktu widzenia ta barwa tęczówki może powodować zwiększone ryzyko zachorowania na choroby oka czy też nowotwory skóry.

Szarookie - jak się malować?

Szare oczy - eyeliner

Na koniec poradnik dla szarookich: jak się malować, aby podkreślić piękno szarych oczu? Oczy szare doskonale czuja się w towarzystwie cieni granatowych oraz niebieskich, wydobywają one głębie z szarości. Odcienie jaśniejsze są idealne na co dzień, na wieczór wybierz tajemniczy granat i mocniej wytuszuj rzęsy. Pragniesz czegoś bardziej awangardowego? Postaw na róż, na co dzień ten pudrowy, który doda oku delikatności, a na co dzień sięgnij po odważniejszą fuksję, możesz wymieszać ją z fioletem. Wiosną i latem postaw na miętę i limonkę, to kolory, które wprowadzą Cię w dobry nastrój i idealnie podkreśla barwę Twojej tęczówki. Na wieczór zaszalej ze złotym tuszem lub wykonaj smoky eyes.

Pamiętaj o ważnej zasadzie: ciemny cień zakładaj najbardziej w zewnętrznym kąciku, w wewnętrznym połóż jaśniejszy lub błyszczący: oko wyda się większe i nadasz spojrzeniu głębi. Zaopatrz się w kolorowe eyelinery, do Twojej tęczówki pasuje większość odcieni oraz mascary: czarną, granatową i… fioletową. A co z ustami? Jeśli oko masz mocniej podkreślone, usta pozostaw naturalne lub zdecyduj się na szminkę w neutralnym kolorze. Możesz postanowić też na lekki błyszczyk. Jeśli oko podkreśliłaś neutralnymi cieniami, możesz zdecydować się na mocniejszy kolor, np. czerwień czy fuksję na wargach. Kosmetyki skompletowane? W takim razie ciesz się tworzeniem pięknych makijaży na każdą okazję.

Komentarze