Przyjaźń między kobietą i mężczyzną
Od bardzo dawna ludzie zastanawiają się, czy możliwa jest przyjaźń między mężczyzną i kobietą bez erotycznych podtekstów. Niektórzy twierdzą, że taka relacja ma rację bytu, inni z kolei utrzymują, że prędzej czy później pojawi się między dwojgiem ludzi ochota na seks.
Czym jest przyjaźń?
Przyjaźnią nazywamy relację, opartą na wzajemnym zaufaniu, życzliwości oraz sympatii. Łączy dwie lub więcej osób tej samej lub odmiennej płci. Przyjaźń powinna być bezinteresowna, czyli u jej podstaw leżeć powinna troska o drugą osobę oraz empatia. Niezmiernie istotne jest także tolerowanie przyjaciela takiego, jakim jest, łącznie z jego wadami. Przyjaciół nie powinny łączyć żadne relacje intymne. Przyjaźń jednak może stać się podstawą związku, jako jego fundament, opartego na zaufaniu oraz bliskości.
Przyjaciel a znajomy
Przywykliśmy do nadużywania słowa "przyjaźń" i "przyjaciel". Należy zauważyć różnice pomiędzy znajomym, a przyjacielem i rozgraniczyć oba pojęcia. Znajomy to ktoś, kogo znamy pewien czas ale niezbyt dobrze. Może to być kolega z pracy, znajomy z kursu czy koła zainteresowań lub koleżanka ze szkoły, z jaką utrzymujemy sporadyczny kontakt. Zwykle znajomych nie darzymy dużym zaufaniem, rozmawiamy z nią tylko na niektóre tematy, nie zwierzamy się. Przyjaciel z kolei to ktoś, komu ufamy, z kim rozmawiamy często, nawet, jeśli dzieli nasz duża odległość. Nie przeszkadza nam to jednak i wykorzystujemy do komunikacji wszelkie dostępne media, w tym internet. Interesujemy się sprawami i problemami naszego przyjaciela i staram się mu pomóc w każdej sytuacji. Więź ta jest o wiele silniejsza.
Przyjaźń damsko-męska: czy to możliwe?
Przyjaźnią damsko-męską określamy więc silną zażyłość między kobietą a mężczyzną opartą na serdeczności i zaufaniu bez wątku erotycznego, czyli bez wytworzenia się między dwojgiem ludzi pożądania.
Czy jest to możliwe między heteroseksualnymi osobami, których z natury pociąga płeć odmienna?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto prześledzić wchodzenie w relacje interpersonalne na różnych etapach życia człowieka. Pierwsza relacją dziecka jest oczywiście więź z rodzicami oraz najbliższym otoczeniem: dziadkami, rodzeństwem. W wieku 2-3 lat zaczyna nawiązywać pierwsze relacje z innymi dziećmi, bez względu na ich płeć. Dzieci po prostu robią coś razem, a więź między nimi się zacieśnia. W wieku około 3 lat dzieci zaczynają bawić się z osobami, które są podobne do nich i lubią podobne rzeczy. Wiek przedszkolny to czas zawierania znajomości w grupie, zwykle z dziećmi tej ssałem płci: dziewczynki mają koleżanki, a chłopcy kolegów. Zdarzają się oczywiście pierwsze miłości. Początek nauki w szkole podstawowej to otwarcie się na potrzeby drugiej osoby, zawierane są przyjaźnie zarówno z osobami tej samej, jak i odmiennej płci. Gdy dzieci zaczynają wkraczać w okres dojrzewania, zmieniają się ich zainteresowania, dziewczynki mają "swoje sprawy", chłopcy swoje. Zwykle spędzają czas w gronie osób swojej płci, gdyż pojawia się zainteresowania płcią przeciwną w sensie romantycznym. Zbliżając się do wieku lat 18-20, gdy zwykle każdy ma już za sobą jakiś związek, zaczynamy traktować osobnika płci przeciwnej nie tylko jako potencjalnego partnera ale też jako kandydata na znajomego, przyjaciela.
Na studiach oraz w pracy zwykle nie mamy problemu z zawieraniem znajomości z osobami płci przeciwnej bez myślenia o danej osobie jako potencjalnym partnerze życiowym (przynajmniej na początku). Mamy przyjaciół, z którymi spędzamy wolny czas, bez względu na to, czy jesteśmy singlami czy pozostajemy w związku.
Przyjaciółka mojego chłopaka, przyjaciel mojej dziewczyny
O przyjaźni damsko-męskiej mówić możemy także w przypadku znajomości dwóch osób odmiennej płci, z których przynajmniej jedno pozostaje w stałym związku. Wielu z nas doświadczyło takiej relacji, zarówno posiadając przyjaciela i będąc w związku, jak i będąc w związku z kimś, kto posiada przyjaciela. W tym wypadku znacznie łatwiej nie przekraczać granicy między przyjaźnią, a zbliżeniem intymnym, niestety możliwe jest doświadczanie uczucia zazdrości ze strony partnera, który nie do końca może potrafić określić typ relacji między swoją drugą połową, a jej przyjacielem.
Przyjaźń z mężczyzną: tak wiele zalet
Gdyby dobrze się temu przyjrzeć, to przyjaźń z mężczyzną ma wiele zalet: przyjaciel nie zazdrości nam ubrań, fryzury… czy chłopaka. Zamiast nam go zazdrościć, wybierze się z nim na mecz. Poza tym, przyjaciel mężczyzna inaczej rozumie wiele spraw, może pomóc nam pojąć sporne kwestie, w tym wyjaśnić, jak na konkretną sprawę patrzy się z męskiego punktu widzenia.
Zakochanie w przyjaźni
Przyjaźń damsko-męska może trwać wiecznie, a może zakończyć się poprzez poważną kłótnię. W przypadku przyjaźni damsko-męskiej mamy jeszcze ryzyko tego, że… jedna strona zakocha się w drugiej, a ta nie odwzajemni uczucia. Sytuacja jest niezręczna, gdyż takim wypadku osoba zakochana zwykle chce zakończyć znajomość, zwłaszcza, gdy nie ma szans na to, że odwzajemnimy jej uczucia. Gdy jednak tak się stanie, możemy wejść w związek o bardzo silnych fundamentach, oparty bowiem na prawdziwej przyjaźni.
Przyjacielski seks
A co, jeśli wytworzy się między nami erotyczne napięcie lub w chwili słabości przyjaciele wylądują ze sobą w łóżku ale bez żadnych deklaracji…? Nie ma czegoś takiego jak przyjacielski seks. Zbliżenie intymne jest wyrazem pożądania, a o nim nie ma mowy w zwykłej przyjaźni. Jeśli zdarzenie było incydentalne i obie strony potraktowały je w ten sposób i nie będą dążyć do ponownego zbliżenia oraz chcą się dalej przyjaźnić: relacja taka ma szanse powodzenia. Pamiętajmy jednak, że od tej pory znamy naszego przyjaciela od tej najintymniejszej, seksualnej strony, co może mieć wpływ na naszą znajomość. Zwykle jednak incydentalny seks może przerodzić się w regularne zbliżenia intymne, a dwie osoby nadal nazywają ich relację przyjaźnią. Nie jest to poprawne rozumowanie, gdyż wytworzyło się między nimi erotyczne napięcie, co skutkować może zrodzeniem się uczucia, nawet jeśli tylko z jednej strony. Sytuacja taka nie jest nigdy do końca jasna i może być przyczyną spięć.
Jak przyjaźń między mężczyzną a kobietą wygląda w praktyce?
Mąż i przyjaciel: historia Hanny, lat 38.
Maćka znam z podwórka, przyjaźnimy się od ponad 30 lat i nie wyobrażamy sobie życia bez siebie. Wszystko robiliśmy razem: siedzieliśmy w jednej ławce całą szkołę, chodziliśmy na szkolne dyskoteki i bale, wspieraliśmy się na studiach i w pracy zawodowej, mimo iż każde po obronie zaczęło karierę w nieco innej branży. Wymarzona historia miłosna? Możliwe ale Maciej jest moim… najlepszym przyjacielem. Nigdy się nie całowaliśmy, nie poszliśmy do łózka. To Maciek poznał mnie z moim obecnym mężem, Andrzejem, sam wziął ślub z naszą koleżanką ze studiów, Tamarą. Nigdy nie myślałam o Maćku jak o moim facecie, kochanku. Jest dla mnie jak brat, kocham go i często mu to mówię. Mąż nie jest o niego zazdrosny, wie, że nie musi być.
Zakochana przyjaciółka: historia Jacka, lat 27
Anię poznałem na imprezie studenckiej, miała ciekawe poglądy na temat parapsychologii, którą się interesuje. Chwilę dyskutowaliśmy, wymieniliśmy się numerami i tak zaczęła się nasza znajomość. Byłem wtedy w związku, Anię traktowałem jak koleżankę. Nawet, gdy rozstałem się z tamta dziewczyną, nie zmieniłem swojego nastawienia. Anka była świetną kumpelką, była pomocna, miła, atrakcyjna, lubiłem pokazywać się z nią na mieście ale… nic więcej. Była moja najlepsza przyjaciółką, a ja jej najlepszym przyjacielem. Starałem się ją wspierać i pomagać jej jak mogłem najlepiej. Było wspaniale do tamtego sylwestra, gdy Ania po toaście zaczęła mnie namiętnie całować… Wtedy wyznała mi miłość i przyznała, że marzy o tym, by być moją kobietą… Zamroczyło mnie. I jednocześnie było mi ogromnie przykro, że nie mogę jej się odwdzięczyć tym samym. Ania stwierdziła, że nie jest w stanie się ze mną przyjaźnić. Zerwała kontakt, wyjechała z miasta, nie wiem, co się z nią teraz dzieje. Straciłem przyjaciółkę i to tylko dlatego, że się we mnie zakochała bez wzajemności…
Jak widać, kwestia przyjaźni damsko-męskiej nie jest taką jasną sprawą. Z jednej strony może to być ciekawa i ubogacająca relacja, a z drugiej balansowanie pomiędzy zwykłą przyjaźnią, a pożądaniem, które w naturalny sposób może pojawić się pomiędzy heteroseksualnymi osobami odmiennej płci. Pamiętajmy jednak, że w przypadku jasnych ustaleń miedzy dwiema osobami, jak najbardziej możliwe jest utrzymanie takiej relacji i cieszenie się nią, a prawdziwa przyjaźń, bez względu na to, czy z kobietą czy mężczyzną, to prawdziwy skarb. Jak powiedział bowiem Alberto Moravia: "Przyjaźń trudniejsza i rzadsza jest od miłości, dlatego musimy dbać o nią, niezależnie od tego, jaka jest."
Komentarze