Przyjaźń i prawdziwy przyjaciel

Prawdziwy przyjacielPrzyjaźń i prawdziwy przyjaciel. Przyjaźń może trwać przez całe życie: w tych słowach jest wiele prawdy, ponieważ tak trwała relacja międzyludzka okazać się może silniejsza niż wiele innych. Warto więc ją pielęgnować i dbać, aby między nami zawsze istniało coś tak wyjątkowego i abyśmy byli dla siebie ważni. W wielu momentach naszego życia docenimy bowiem posiadanie prawdziwego przyjaciela.

Czym jest przyjaźń?

Nie istnieje definicja przyjaźni, ponieważ czegoś tak pięknego nie da się jednoznacznie zaklasyfikować. Przyjaźnią określamy trwałą oraz silną relację międzyludzką, opartą na wzajemnym zaufaniu. Przyjaciele dobrze się znają, mogą na siebie liczyć oraz pomagają sobie w każdej sytuacji. Prawdziwego przyjaciela cechuje szczerość, lojalność oraz to, że zawsze jest. Kiedy go potrzebujemy - po prostu jest, bez względu na to, czy mieszka w sąsiednim bloku czy na innym kontynencie. Jeżeli nie może nas osobiście przytulić: zadzwoni, wyśle maila, pojawi się na Skype i pomoże nam jak umie najlepiej.

Z prawdziwym przyjacielem można zarówno doskonale się bawić, jak i poważnie rozmawiać przez całą noc. Przyjaciel nie okłamuje, nie obmawia, nie wyśmiewa się. Może oczywiście skrytykować ale tak, że wiemy, że mimo wszystko nas akceptuje takich, jakimi jesteśmy. Krytyka przyjaciela jest o tyle cenna, że on nas nie ocenia. Przyjaciel rozumie i zależy mu na tym, żebyśmy dzięki przyjaźni stawali się jeszcze lepsi. Dlatego zauważa i wskazuje nam nasze błędy, abyśmy swoim postępowaniem mogli je korygować. Z drugiej strony również oczekuje szczerej i konstruktywnej krytyki od nas.

Jak długo trwa przyjaźń?

Czy prawdziwa przyjaźń musi być długa? Oczywiście niekoniecznie, ponieważ nie chodzi o długość relacji ale o jej jakość. Jeśli znamy się krótko ale jesteśmy ze sobą bardzo blisko, lubimy spędzać czas razem i ufamy sobie: relację można nazwać przyjaźnią. Z kiedy kończy się przyjaźń? Praktycznie nigdy ale możliwe jest wystąpienie wydarzenia, które jest w stanie przekreślić najpiękniejszą tego typu relację, w tym zdrada przyjacielska.

Jak dbać o prawdziwą przyjaźń?

Posiadanie prawdziwego przyjaciela jest niezwykłym szczęściem, co dla wielu z nas nie jest oczywiste. Warto więc zastanowić się nad tym, jak cennym skarbem w naszym życiu jest prawdziwy przyjaciel lub prawdziwa przyjaciółka i dbać o relację, aby zawsze była silna i dawała nam radość. Przede wszystkim niezbędny jest regularny kontakt z przyjacielem. Jeśli nie mamy możliwości osobistego spotkania się, dbajmy o to, aby często do siebie dzwonić, mailować lub rozmawiać za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Wskazane są także spontaniczne niespodzianki, na przykład szybki urlop i odwiedziny u przyjaciela, nawet jeśli mieszka bardzo daleko od nas.

Dlaczego warto mieć prawdziwego przyjaciela?

Czy warto mieć prawdziwego przyjaciela? Oczywiście, że tak. Prawdziwy przyjaciel jest nie tylko osobą, z którą zawsze możemy wyjść na spacer, pójść do kina czy zakupy. Jest kimś, do kogo mamy pełne zaufanie i komu możemy się zwierzyć i poradzić. Z przyjacielem przejdziemy przez niejedno życiowe zawirowanie, takie jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, utratę pracy i wiele innych trudności. Poza smutkiem i złością, możemy, a nawet powinniśmy z nim dzielić także radosne chwile, w tym zaręczyny, narodzenie dziecka, dostanie pracy czy ukończenie budowy domu. To prawdziwy przyjaciel może być świadkiem na naszym ślubie, chrzestnym dziecka, to z nim będziemy świętować kolejny awans oraz zaprosimy go na każde swoje urodziny. Posiadanie prawdziwego przyjaciela sprawi również, że będziemy mogli uczestniczyć w życiu drugiej osoby, dzielić z nią jej radosne i smutne chwile. Daje to wiele satysfakcji, ponieważ możemy się z nim zarówno cieszyć, jak i wspierać go w trudnych momentach. Dla nas jest to piękna lekcja empatii, czyli umiejętności wczuwania się w co, co przeżywa drugi człowiek.

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

W temacie prawdziwej przyjaźnie nie można oczywiście nie poruszyć kwestii przyjaźni pomiędzy mężczyzną a kobietą. Czy jest ona możliwa? Wiele osób twierdzi i popiera to własnym doświadczeniem, że tak, tym bardziej, jeśli dwie osoby są w innych związkach. Warto jednak pamiętać o tym, że partner czy partnerka może mieć trudności z zaakceptowaniem przyjaciela innej płci. Trzeba więc zapewnić swoją drugą połowę, że relacja ogranicza się do przyjaźni i tego właśnie się trzymać. jeśli dwie osoby dobrze się ze sobą czują ale nie chcą być razem, może trwać między nimi piękna, trwała przyjaźń. W wielu wypadkach jednak zdarza się tak, że długotrwała relacja przekształca się w coś więcej, że pewnego dnia ludzie zaczynają myśleć o sobie, jak o parze. Jeżeli jednak dwie strony cechą tego samego, warto zdecydować się na taki krok. Najpiękniejsze związki powstają wszak na bazie przyjaźni…

Pamiętajmy, że przyjaźń ma wielką moc i dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Jak prosto podsumować rolę prawdziwego przyjaciela w naszym życiu? Doskonale czyni to sentencja: "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać..."

Komentarze