Czym jest plotka? Definicja. Dlaczego i o czym plotkujemy?
Plotka pojawia się czasami zupełnie znikąd, ale sprawia, że wszyscy wokół "nadstawiają" ucha. Każdy chce ją usłyszeć, jest ciekawa, tajemnicza i instygująca… to pogłoska, która może wywoływać w towarzystwie śmiech, wzbudzać zainteresowanie, ale i… być źródłem cierpienia osoby, której dotyczy. Czym dokładnie jest plotka, dlaczego i o czym plotkujemy?
Definicja plotki - czym jest i jak powstaje platka?
Dlaczego plotkujemy?
Pogłoski są z nami od zawsze i zawsze z nami będą, zarówno w miejscu pracy, jak i w gronie rodziny czy znajomych. Rozprzestrzeniają się one bardzo szybko. Nawet, gdy ktoś powierzył nam coś w zaufaniu może się zdarzyć, że ta informacja - lotem błyskawicy - dotrze do niewiarygodnie dużej liczby osób. Niemniej warto zadać sobie pytanie, dlaczego plotkujemy?
Plotki:
- lubimy mówić / szeptać - bo jest to przyjemne, interesujące, czasem zabawne;
- informują nas o czymś - czasami są sygnałami, aby zgłębić dany temat, dowiedzieć się, czy coś jest prawdziwe - stymuluje to nasze procesy poznawcze, zmusza do wysiłku i zwiększa ciekawość;
- przyczyniają się do ustanowienia i utrzymania naszej pozycji w grupie, czy to grupie znajomych, czy rodzinie lub miejscu pracy - bardzo często bowiem rozpowiadamy pogłoski z osobami, którym ufamy, które są nam bliskie;
- mają za zadanie z jednej strony budować napięcie i sprawiać, że atmosfera zaczyna gęstnieć… a z drugiej strony są bardzo często sposobem na jego rozładowanie, na śmiech i żarty;
- relaksują, sprawiają, że choć na chwilę odrywamy się od obowiązków zawodowych czy prywatnych problemów;
- dają upust naszym pragnieniom, bardzo często bowiem dodajemy do przekazywanej informacji "coś" od siebie…;
- sprawiają, że sami wymyślamy rozwiązania, stymulują kreatywność;
- zaspokajają naszą ciekawość, pozwalają w wybrany sposób wytłumaczyć niezrozumiałe dla nas zjawiska społeczne, np.: zmianę czyjegoś zachowania - częstymi przypadkami są informacje na temat romansu, choroby rozstania się z kimś itd.
Plotkowanie
O czym plotkujemy?
Nie da się ukryć, że plotki są bardzo różnorodne - poruszają wiele mniej i bardziej ciekawszych tematów, ponieważ plotkować można… praktycznie wszędzie i o wszystkim - zwykle plotkujemy:
- o pracy - obmawiamy szefa, rozmawiamy o tym, kto awans dostanie/dostał i dlaczego, kto zostanie pominięty przy rozdzielaniu premii, czy i jakie wysokie będą wpłaty po podwyżkach;
- o pieniądzach - kto i ile zarabia, kiedy i jakie będą podwyżki cen, kto dorobił się swojego majtku nieuczciwie;
- o kolegach, koleżankach z pracy i grupy towarzyskiej: bardzo często takie plotki rodzą się, gdy mamy z kimś zatarg;
- o miłości - flirtowaniu, romansowaniu, poprzez obserwację zachowań ludzi mogą rodzić się pogłoski na temat tego, kto z kim się spotyka itp.;
- o zdrowiu i chorobach, np.: kto na co zachorował, jak się leczy;
- o innych osobach, w tym ich cechach charakteru, które lubimy i nie;
- o gwiazdach i znanych osobach - to jedne z najbardziej lubianych i najmniej inwazyjnych pogłosek - obmawiamy bowiem kogoś, kogo tak naprawdę nie znamy i zwykle nie możemy mu tym w żaden sposób zaszkodzić.
Plotka - fakty i mity
Poniżej kilka najpopularniejszych faktów i mitów na temat plotki. Które są prawdą, a które… zwyczajną bujdą?
1. Plotkują głównie kobiety
Twierdzi się, że przekazywanie sobie nie do końca potwierdzonych informacji jest domeną kobiet. To panie mają plotkować przy okazji towarzyskich spotkań, wizyt u fryzjera. Czy rzeczywiście tak jest? Zwykle kobiety podchodzą do życia bardziej emocjonalnie niż mężczyźni (którzy częściej bywają racjonalistami). Jest to związane z kwestiami hormonalnymi u kobiet - sposób funkcjonowania pań nierzadko jest zdeterminowany przez aktualny moment cyklu miesiączkowego. A gdy kierujemy się emocjami, czasem trudno o racjonalne argumenty… Może więc się zdarzyć, że panie mają większą tendencję do powtarzania niesprawdzonych informacji. Mężczyźni wolą to, co sprawdzone, potwierdzone i pewne, ale oczywiście nie jest to regułą.
2. Plotka powstaje z niczego
Owszem, plotka może być w całości wytworem naszej wyobraźni, historią zupełnie "wyssaną z palca", bardzo często powstaje bowiem w emocjach, np.: w odwecie na kimś, kto nas skrzywdził, zdenerwował, np.: zraniona żona po zdradzie męża rozpowiada wszystkim o tym, że nie była zadowolona z jakości ich zbliżeń seksualnych lub rozgoryczony zwolniony pracownik rozpowiada o rzekomych "ciemnych interesach" swojego byłego szefa.
Domowe plotki
3. Plotka jest niewinna i nie może nikogo skrzywdzić
Plotka, choć z pozoru niewinna, może wyrządzić osobie - której dotyczy - wiele krzywdy... Jeśli jest negatywna, jej skutki mogą bardzo zaszkodzić temu, o kim plotkujemy... Jakie nieprzyjemne konsekwencje, czasami wręcz groźne, może nieść za sobą zwyczajna pogłoska?
- Może powodować drwiny, obmawianie, kpienie z kogoś, np.: na skutek pomówienia o pewne zachowania czy cechy charakteru - przykładami są tutaj: koleżanka romansuje z szefem, ktoś jest w nieplanowanej ciąży, ktoś stracił majątek...;
- Może być źródłem przykrości dla danej osoby, np.: gdy rozpowiadamy, że ktoś nie ma pieniędzy, ubiera się w lumpeksach, nie ma gustu itp.
- Może przyczynić się do zerwania więzi emocjonalnej - przyjaźni lub związku np.: gdy poruszamy kwestię zdrady lub flirtu;
- Może powodować problemy w pracy, w tym utratę posady i trudności prawne, np.: gdy rozpowiadamy pogłoski o służbowym romansie, nieuczciwych interesach czy firmowych finansach.
Uwaga! Plotka może powodować problemy natury prawnego - gdy plotkujemy, że ktoś kogoś molestuje itp. Takie informacje mogą mieć bardzo dużą siłę, należy wyjątkowo uważać co i o kim mówimy…
Jak widać, tytułowe informacje mogą być bardzo bolesne emocjonalnie… Gdy nieprzychylna plotka trafi na osobę bardzo wrażliwą, która nie potrafi poradzić sobie z jej zasięgiem oraz konsekwencjami, np.: wyśmiewaniem w towarzystwie, może się to skończyć naprawdę groźnie - osoba dotknięta może mieć myśli depresyjne, rezygnacyjne, a nawet podejmować z tytułu nieprawdziwych informacji próby samobójcze!
4. Plotka może być karalna
Owszem, to sformułowanie - choć wielu osobom wydaje się o wiele na wyrost… - może być prawdą!
Jak reagować na plotki? Jak radzić sobie z krzywdzącymi pomówieniami?
Jak wiemy z informacji zamieszczonych powyżej, rozpowiadanie pogłosek może być bardzo krzywdzące dla osoby, której dotyczy, może wyrządzić jej wiele krzywd emocjonalnych, ale i zaszkodzić w pracy czy związku.
Co zrobić, gdy bliska nam osoba albo my sami jesteśmy ofiarą krzywdzącej plotki?
Na pewno nie należy na siłę walczyć z nią - wiemy bowiem jak szybko i nieprzewidywalnie się ona rozprzestrzenia. Warto raz głośno i stanowczo zaprzeczyć doniesieniom, ale się nie tłumaczyć (zgodnie z powiedzeniem - tłumaczy się winny) i jasno określić swoje stanowisko względem pogłoski i osób jej rozpowiadających, np.: mówiąc: "Przepraszam, ale nie podoba mi się to, co mówisz na temat mojej mamy. Nie jest to prawdą, ponieważ pracuje uczciwie, jest pokojówką w hotelu i legalnie zarabia na swoje utrzymanie. Proszę, abyś przestał w ten sposób o niej mówić, bo będę musiała porozmawiać z Twoimi rodzicami o tym, że obrażasz moją rodzinę".
Nazywajmy po imieniu to, co się dzieje i mówmy otwarcie na co i dlaczego się nie godzimy. W ten sposób ustanawiamy i szanujemy swoje granice oraz pokazujemy innym, że nie wolno ich przekraczać. I na koniec... dbajmy o siebie. Pogłoska, choć z pozoru niewinna i zabawna, może być brutalna i nieprzyjemna. Naszym zadaniem jest walczyć z plotkami krzywdzącymi, które mogą - zamiast śmiechu - nieść rozczarowanie i łzy.
Komentarze