O czym rozmawiać z chłopakiem, dziewczyną? Tematy do rozmów na pierwsze spotkanie, na randkę

Rozmowa dziewczyny z chłopakiem - tematy do rozmowyO czym rozmawiać z płcią przeciwną (chłopakiem, dziewczyną)? Jak nadać tempa znajomości i uniknąć kłopotliwego milczenia? Wymarzona randka już niedługo: przygotowujesz się do niej bardzo poważnie, zaczynasz od zabiegów urodowych, a panowie od wyjścia na siłownię, wybierasz strój, opracowujesz tysiące scenariuszy… Pamiętaj jednak, że na spotkaniu z dziewczyną czy chłopakiem macie nie tylko patrzeć sobie w oczy ale przede wszystkim… rozmawiać! O czym? Właśnie tu pojawia się problem.

Zwykle w emocjach zaczyna nam brakować tematów i pojawia się krępujące milczenie. Jak mu zaradzić i sprawić, że spotkanie pozwoli nam na lepsze poznanie się i nie będziemy musieli na siłę szukać tematów do rozmowy? Warto zapoznać się z przewodnikiem po spotkaniach z płcią przeciwną i dowiedzieć się, jak prowadzić mądrą i ciekawą dyskusję.

Po pierwsze: tematy zakazane!

Są tematy, których lepiej nie poruszać ani na pierwszym spotkaniu ani na romantycznych randkach aby… nie wywoływać niepotrzebnej kłótni. Do tych tematów należą: kwestie polityczne, kwestie religijne, dylematy moralne, np. temat aborcji, rasizmu, itp., choroby i inne problemy zdrowotne (możemy oczywiście wspomnieć o tym, że np. chorujemy na cukrzycę i poinstruować drugą osobę jak się zachować, jeśli np. zrobi się nam słabo z powodu zbyt niskiego poziomu cukru) oraz oczywiście poprzednie związki.

Warto pamiętać też o tym, aby nie poruszać typowo kobiecych i męskich tematów. Dla chłopaka z pewnością niezbyt interesujące będzie na dłuższą metę słuchanie o plotkach ze świata celebrytów, najnowszym modelu torebki znanego projektanta czy hybrydowych lakierach do paznokci. Z drugiej strony dziewczyny tez nie będą zainteresowane dyskusją na temat zapowiedzi nowych modeli samochodów, gier akcji czy rewelacyjnej konsoli, która ma pojawić się na rynku za kilka miesięcy. Ostrożnie powinniśmy postępować z tematyką seksu, zwłaszcza na pierwszym spotkaniu!

Doskonałych tematów do rozmowy na pierwszym spotkaniu czy randce jest wbrew pozorem naprawdę wiele. Warto je poznać, aby zastanowić się, jakie z nich poruszymy na spotkaniu z naszą sympatią.

Tematy na pierwsze spotkanie

Poznaliście się, przedstawiliście sobie nawzajem albo ktoś Was sobie przedstawił i… co dalej? Zapadło kłopotliwe milczenie. Jak sobie z tym poradzić? Stosując się do prostej zasady: prosto, wesoło i na luzie. W trakcie pierwszego spotkania nie poruszajmy życiowych, skomplikowanych tematów, zmuszających do refleksji. Zwykle nie mamy na to ani czasu ani nastroju. O czym więc rozmawiać?

  • Co tu robisz? Najprostszy temat po słońcem: sprawdza się zawsze. Na imprezie czy w klubie możemy zapytać, czym dana osoba jest tu pierwszy raz, kto jej polecił to miejsce, czy lubi tu przychodzić. Gdy poznamy się w innym miejscu, możemy zapytać, jakie ma plany na dziś, co tu robi, gdzie się teraz wybiera, czy nie ma czasu na kawę… Pomysły same zaczną nam przychodzić do głowy!
  • Co u Ciebie słychać? - pytanie rzeka ale dobrze zadane może sprowadzić rozmowę na ciekawe tory. Zapytajmy drugą osobę, jak się czuje, jaki ma dziś nastrój, jak spędziła dzień, czy przydarzyło się jej coś miłego…
  • Aktualne zajęcie drugiej osoby: gdzie się uczysz, co studiujesz, gdzie pracujesz? Wiemy? Super, w takim razie mamy już temat do dalszej rozmowy: podoba Ci się szkoła, kierunek studiów, w pracy? Zawsze chciałaś / chciałeś to robić?
  • Co tu jest fajnego? Gdzie w mieście można dobrze zjeść, do którego kina iść na film, w jakie miejsce wybrać się na spacer, czy druga osoba była już w tej knajpce, w tym klubie, itp.

Tematy na randkę

Tak, udało się! Umówiliście się na spotkanie, w końcu będzie miał miejsce ta wymarzona randka ale… o czym będziemy rozmawiać? Przełamaliście już pierwsze lody, coś o sobie wiecie i co dalej? Poniżej lista tematów neutralnych ale naturalnych, które pozwolą prowadzić ciekawe i swobodne rozmowy:

  • Zainteresowania i pasje. Temat, na który druga osoba zawsze chętnie rozmawia, a my przez to możemy ją lepiej poznać. Pamiętajmy jednak, by nie zanudzić drugiej strony opowieścią o naszych pasjach, oczywiste jest przecież, że możemy o niej rozprawiać bez końca.
  • Muzyka, filmy, książki. Neutralny i przyjemny temat. Zapytajmy drugą stronę, jakiej muzyki słucha, jaki ciekawy film ostatnio oglądała, czy i jakie lubi czytać książki. A może robi w wolnym czasie coś innego? Niech nam o tym opowie.
  • Sport. Rozmowa o sporcie również może być ciekawa, zwłaszcza, jeśli dwie osoby się nim interesują i uprawiają jakiś sport. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić i dyplomatycznie zmienić temat, np. jeśli kibicujecie przeciwnym drużynom.
  • Podróże, wakacje, odwiedzone miejsca. To przyjemny i swobodny temat, na który każdy z pewnością chętnie się wypowie. Porozmawiajcie o miejscach, które już odwiedziliście i które chcielibyście odwiedzić. Kto wie, może jakieś z nich kiedyś zwiedzicie razem?
  • Jedzenie i preferencje kulinarne. Lubimy jeść i każdy z nas preferuje inne potrawy. Warto o tym porozmawiać, może okaże się, że lubicie podobną kuchnię, a może wolicie zupełnie inne potrawy i będziecie się nawzajem zapraszać do swoich ulubionych restauracji? Można pomówić tez o ulubionych deserach, napojach, a nawet drinkach. Jeśli jesteście w restauracji możecie dyskutować na temat jej wystroju, atmosfery, porównywać ją z innymi. To dobre na początek i da sygnał do ciekawej rozmowy.
  • Dzieciństwo i wspomnienia. Rozmowa na temat dzieciństwa i wspomnień może być nie tylko przyjemna ale i bardzo zabawna. A pewnością pozwoli na zmniejszenie stresu oraz rozluźnienie atmosfery.
  • Szkoła, studia, praca, aktualne zajęcie. Warto zapytać również o to, czym druga osoba zajmuje się danej chwili, gdzie się uczy, studiuje, pracuje. Dzięki temu dowiemy się o niej więcej i lepiej ją poznamy.
  • Rodzina, rodzeństwo, znajomi. Warto zapytać także o rodzinę (nie nachalnie!), rodzeństwo, przyjaciół. Można zapytać swobodnie czy druga osoba ma rodzeństwo, czym zajmują się jej rodzice, czy ma przyjaciela lub przyjaciółkę, jakich ma znajomych, co lubią razem robić. Jeśli niedługo ich poznamy, będziemy czuć się pewniej, że już coś o nich wiemy.
  • Preferencje i ulubione rzeczy. Najprostszym sposobem na pozyskanie informacji o drugiej osobie jest zadawanie jej pytań o preferencje, np. ulubiony kolor, pora roku, środek transportu, napój, sklep, styl w modzie… Możliwości jest wiele. Pamiętajmy jednak, by rozmowa nie stała się wywiadem!
  • Aktualny temat, związany z danym czasem. Tak naprawdę, zawsze jest o czym porozmawiać. Zbliżają się jakieś święta, ferie, wakacje, a może jest karnawał? Zapytaj, z kim spędza święta, co planuje robić w wakacje, ferie, urlop, czy wybiera się na imprezę karnawałową, andrzejkową, czy obchodzi Halloween, jak spędza Sylwestra czy Majówkę.

Gotowe tematy, które zawsze działają

Uważasz, że spotkanie okaże się klapą, bo nie będzie o czym rozmawiać? W takim razie skorzystaj z gotowych propozycji tematów i pytań, które zawsze się sprawdzają.

  1. O czym mogłabyś / mógłbyś mówić bez końca?
  2. Jaka jest Twoja największa pasja?
  3. Co najbardziej szalonego zrobiłaś  / zrobiłeś w życiu?
  4. Najgorsza rzecz, jaką jadłaś / jadłeś w życiu?
  5. Jaki ciekawy film / ciekawą książkę ostatnio czytałaś / czytałeś?
  6. Masz jakieś motto, złotą myśl?
  7. Jaki jest Twój największy sukces?
  8. Jaka jest Twoja ulubiona kuchnia, potrawa? Co umiesz ugotować?
  9. Co byś zrobiła / zrobił z wygranym milionem w lotto?
  10. Czego zawsze chciałaś / chciałeś się nauczyć?
  11. Jaka była Twoja ulubiona zabawa w dzieciństwie?
  12. Wymarzone miejsce na podróż?
  13. Jaką porę dnia najbardziej lubisz i dlaczego?
  14. Z jakiej cechy charakteru jesteś najbardziej dumna / dumny, a z jakiej nie?
  15. Jaką znaną osobę chciałabyś / chciałbyś poznać i dlaczego?
  16. Jaka jest najlepsza decyzja, jaką podjęłaś / podjąłeś w życiu?
  17. Jaką supermoc wybierasz: czytanie ludziom w myślach czy bycie niewidzialnym?
  18. Co wolisz: miasto czy wieś, morze czy góry, słońce czy deszcz? - możecie pytać się nawzajem, sprawdzajcie podobieństwa!
  19. Masz jakieś zwierzę w domu? Miałeś kiedyś takie, które do dziś wspominasz?
  20. Jaka jest praca Twoich marzeń?

Tematy są różnorodne ale i uniwersalne. Pozwalają na rozładowanie atmosfery ale i dają możliwość lepszego poznania drugiej osoby. Pamiętajmy jednak, by zadawanie pytań nie weszło nam w nawyk i rozmowa nie przybrała charakteru wspomnianego już wywiadu. Mamy prowadzić ciekawą i swobodną rozmowę, a nie przepytywać drugą osobę.

Nie zanudzajmy!

Ważne jest też to, aby zmieniać temat przy każdej, nawet najmniejszej oznace zniecierpliwienia czy znudzenia z drugiej strony, należą do nich: rozglądanie się po pomieszczeniu, krótkie odpowiedzi lub tylko potakiwanie, wzdychanie, wiercenie się na krześle, postawa przygarbiona, drobne, szybkie ruchy dłoni lub/i stóp, skrzyżowanie ramion na piersiach: postawa zamknięta, obojętny wyraz twarzy, a także bawienie się czymś: biżuterią, serwetką, długopisem.

Nie panikujmy jednak, gdy zauważymy u drugiej osoby wyżej wymienione objawy. Zmieńmy temat, być może inna tematyka okaże się lepsza, a może to, co braliśmy za znudzenie było objawami nieśmiałości.

Kluczem do sukcesu jest wybieranie szerokich, neutralnych tematów, pozwalających na prowadzenie przyjemnej rozmowy i lepsze poznanie drugiej osoby.

Komentarze