Mizantropia, czyli niechęć do ludzi. Jaki jest mizantrop?

Mizantropia, mizantropMizantropia to postawa niechęci do ludzi, do całego gatunku, nie do pojedynczych osób, wynikająca z ogólnego rozczarowania gatunkiem ludzkim. Dowiedz się, czym jest mizantropia, jakie są jej przyczyny, kim jest mizantrop i jak się zachowuje?

 

Każdy z nas ma czasami dość innych ludzi i marzy o chwili samotności. Ktoś nas denerwuje, z inną osobą się pokłóciliśmy, z kimś się nie zgadzamy… tak, ale to mija i znów wracamy do towarzystwa. A co jeśli… nie chcemy wracać? Jeśli dobrze nam w samotności i nie mamy ochoty być z innymi? Gardzimy nimi i nie znosimy ich wszystkich tak bardzo, że zaczynamy się od nich izolować? Może oznaczać to, że należymy do grona mizantropów - ludzi, którzy nienawidzą innych.

Kim jest mizantrop?

Mizantrop to osoba, która stroni od innych ludzi, woli przebywać samotnie. Zwykle jest tak dlatego, że posiada negatywne zdanie o wszystkich ludziach, o całym ludzkim gatunku. Bywa samolubna oraz nierzadko antyspołeczna. Mizantrop odczuwa do innych ludzi wiele negatywnych emocji:

  • złość,
  • pogardę,
  • nienawiść,
  • nieufność.

Bardzo często przejawiają się one w szeregu negatywnych zachowań: izolowaniu się, ale również agresji słownej i fizycznej, skierowanej w stronę innych ludzi.

Przyczyny mizantropii

Dlaczego ludzie zostają mizantropami? Co takiego się dzieje, że zaczynają nienawidzić innych? Bardzo często wśród przyczyn wymienia się ogólne rozczarowanie gatunkiem ludzkim. Osoba, która zawiodła się na innych może stać się mizantropem: za błędy jednej lub kilku osób zaczyna winić całą populację. Takie błędy popełniane przez ludzi to nie jedyna przyczyna - bardzo często na wykształcenie się takiej postawy wpływ mają również traumatyczne doświadczenia z kontakty z innymi, np.:

  • zdradzenie przez ukochaną osobę,
  • bolesny rozwód,
  • bycie ofiarą przemocy czy molestowania itp.

Na wykształcenie się postawy mizantropicznej może mieć wpływ również bycie marzycielem, w tym zbytnie idealizowanie życia i innych ludzi oraz zderzenie się w rzeczywistością. Taka osoba styka się z prozą życia, czasami jego brutalnością i jej wyobrażenia stają się jedynie iluzją… Złość oraz frustracja z tego powodu są tak silne, że dana osoba zaczyna kierować je przeciwko innym, aby ulżyć swojemu cierpieniu.

Mizantropia

Zachowania typowe dla mizantropów

Jak dokładnie zachowuje się tytułowa osoba? Jaki to typ człowieka? Jakie cechy są dla niego charakterystyczne? Mizantrop to osoba, która:

  • nie lubi spotkań i rozmów z innymi ludźmi;
  • denerwują go ludzie, nawet ich sposób bycia;
  • woli działać samotnie niż w grupie;
  • jest nieuprzejma dla innych - zdarza się jej stosować wobec nich agresję słowną lub nawet fizyczną;
  • gardzi innymi, otwarcie ich krytykuje nawet wtedy, gdy nie ma ku temu powodów;
  • jest nieufna wobec innych, podejrzewa ich o różne niecne czyny;
  • zwykle prezentuje pesymistyczne spojrzenie na świat;
  • bywa narcyzem.

Czy jesteś mizantropem? Test

Wydaje Ci się, że możesz być tytułową osobą lub posiadać pewne jej cechy? Rozwiąż test i przekonaj się, czy masz rację.

  • Jak zachowujesz się wśród ludzi?
    1. To zależy, jak dobrze się z nimi znam;
    2. Czuję się jak ryba w wodzie, zwykle pełnię rolę lidera;
    3. Rzadko przebywam wśród ludzi, unikam tego.
  • Jak zachowujesz się w środkach komunikacji miejskiej?
    1. Stoję lub siedzę i zwykle czytam lub słucham muzyki;
    2. Patrzę na ludzi, zagaduję kogoś;
    3. Nie jeżdżę komunikacją, wolę podróżować samotnie pieszo lub autem.
  • Co myślisz o innych ludziach?
    1. Jedni są ciekawi, z innymi lepiej się nie zadawać;
    2. Uwielbiam ludzi, inspirują mnie;
    3. Nie cierpię innych ludzi, gardzę nimi.
  • Jaki typ pracy preferujesz?
    1. Lubię pracować w niewielkiej grupie lub sam, ale z innymi obok siebie;
    2. Uwielbiam pracę w grupie, im nas więcej, typ lepiej;
    3. Chcę pracować samodzielnie, bez wtrącania się innych ludzi.
  • Jak zachowujesz się wobec sprzedawców, ekspedientów?
    1. Używam podstawowych zwrotów i wychodzę ze sklepu;
    2. Często ich zagaduję, ucinamy sobie miłe pogawędki;
    3. Tak, jak oni wobec mnie choć zwykle wcale się nie odzywam.
  • Lubisz samotność?
    1. Czasami jest mi potrzebna;
    2. Nie, czasami się jej obawiam;
    3. Oczywiście, uwielbiam spędzać czas samotnie.
  • Gdzie lubisz spędzać czas?
    1. Mam kilka ulubionych miejsc;
    2. Tam, gdzie są ludzie;
    3. W domu lub samotnie.
  • Masz wielu przyjaciół?
    1. Tak, kilku sprawdzonych;
    2. Mam szerokie grono znajomych i przyjaciół, uwielbiam ich towarzystwo;
    3. W ogóle - wolę swoje towarzystwo.
  • Jak spędzasz wolny czas?
    1. Robię to, co lubię: uprawiam sport, czytam, poświęcam się swojej pasji;
    2. Spędzam czas z ludźmi;
    3. Wolę samotne rozrywki, np. czytanie książek, spacery.
  • Co myślisz o byciu w związku?
    1. Każdy z nas potrzebuje bliskiej osoby, którą kocha i która jego kocha;
    2. Marzę o związku lub jestem w satysfakcjonującej mnie relacji;
    3. Nie potrzebuje nikogo, nie chcę być w żadnym związku.

Podsumuj swoje odpowiedzi. Większość z nich to odpowiedzi I? - spokojnie, wygląda na to, że lubisz ludzi, ale i cenisz samotność. Chyba udało Ci się znaleźć złoty środek i jesteś zadowolony z tego, jak wygląda Twoje życie. Większość odpowiedzi o numerze 2? - jesteś bardzo towarzyską osobą, samotność nieco Cię przeraża. A może zaznaczałaś/eś najwięcej odpowiedź trzecich? Masz w sobie wiele z mizantropa, inni ludzie Cię drażnią, wolisz spędzać czas w samotności.

Mizantropia - pytania i odpowiedzi

Poniżej kilka ciekawych pytań i odpowiedzi na ten tytułowy temat. Warto się z nimi zapoznać, co pozwoli nam jeszcze lepiej poznać to zjawisko.

Mizantrop

Czy mizantrop jest introwertykiem?
Zwykle tak - taka osoba nie lubi towarzystwa innych, woli przebywać w samotności. Podobnie zachowują się introwertycy - to urodzeni samotnicy, którzy chcą być sami, aczkolwiek z towarzystwa ludzi również czerpią inspirację. Zwykle jednak, będąc wśród innych, pełnią rolę obserwatorów. Warto pamiętać, że mizantrop zwykle jest introwertykiem, ale oczywiście w drugą stronę to nie działa - nie każdy introwertyk odnajduje się w poglądach mizantropicznych!

Czy mizantropia to fobia społeczna?
Nie - to zjawisko nie jest tożsame z fobią społeczną. Są to dwa, zupełnie różne zjawiska. Mizantropia to niechęć do gatunku ludzkiego, a fobia jest zaburzeniem psychicznym, a dokładniej zaburzeniem nerwicowym (lękowym) o złożonej etologii. Tytułowa niechęć nie wynika z fobii, czyli lęku przed ludźmi, ale z nienawiści do nich, spowodowanej albo uprzednimi doświadczeniami albo własnymi uprzedzeniami i błędami myślowymi. Fobia społeczna jest poważnym zaburzeniem, prowadzącym do upośledzenia funkcjonowania w każdej sferze życia. Bezwzględnie wymaga podjęcia terapii oraz nierzadko stosowania farmaceutyków.

Czy mizantrop może cierpieć na zaburzenia osobowości lub inne zaburzenia psychiczne?
Może, ale nie jest to regułą - sama w sobie nie jest traktowana jako zaburzenie psychiczne, nie jest chorobą i nie wymaga leczenia. Może jednak zdarzyć się, że osoba o tendencjach do mizantropii będzie cierpiała na zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia osobowości (zwykle mówimy wtedy o osobowości dyssocjalnej) lub schizofrenię (zwłaszcza paranoidalną).

Czy mizantropię należy leczyć?
Jak wspomniano wcześniej nie jest uznawana za chorobę, nie jest wymagane więc jej leczenie. Zwykle jednak objawy są na tyle widoczne, że warto namówić taką osobę na wizytę u specjalisty, który… także jest człowiekiem, także nawiązanie relacji będzie bardzo trudne. Mizantrop jest więc zwykle osobą wyizolowaną, uznaną za niemiłą oraz antyspołeczną.

Jak zwalczać w sobie tendencję do mizantropii?

Wynik testu Cię zaniepokoił i pragniesz zwalczać w sobie cechy tytułowej osoby? Nic prostszego, poniżej 7 ciekawych porad, które powinni Ci pomóc w codziennym funkcjonowaniu.

Otwórz się na innych ludzi
Czasami taki prosty jest klucz do sukcesu… otwórz się na innych ludzi, a oni otworzą się na Ciebie. Bądź osoba pogodną, radosną, chętną do rozmowy, bądź intrygującym mówcą, ale i dobrym słuchacze. Wspieraj, nieś pomoc, daj się poznać jako człowiek życzliwy i zainteresowany sprawami innych ludzi.

Zaakceptuj siebie i innych
Aby dobrze żyć z innymi i dla innych musisz zaakceptować siebie oraz innych ludzi, zarówno Wasze zalety, jak i wady. Pozwoli Ci to spojrzeć na siebie i całą ludzkość jak na jednostki wyjątkowe, ale niedoskonałe. Pokochaj siebie i innych za Wasze mocne strony, ale i za te słabsze, które sprawiają, że każdy z nas jest niepowtarzalny.

Trenuj empatię oraz tolerancję
Bardzo istotnymi cechami, umożliwiającymi nam jak najlepsze funkcjonowanie w społeczeństwie są empatia, wrażliwość emocjonalna oraz tolerancja. Trenuj te cechy każdego dnia, zastanawiaj się, co czują inni, akceptuj to, współczuj i wspieraj. Staraj się być człowiekiem wrażliwym na potrzeby innych i wybywaj się egoizmu.

Mów ludziom miłe rzeczy
Otrzymywanie komplementów czasami jest zawstydzające, ale na pewno jest bardzo miłe, mów innym miłe rzeczy, doceniaj to, jacy są, a na pewno odwdzięczą Ci się tym samym.

Ciesz się z bycia wśród ludzi i inspiruj się nimi
Jeśli chcesz wyzbyć się tendencji do mizantropii rób to, czego tytułowa osoba nie potrafi: ciesz się z tego, że jesteś wśród ludzi, doceniaj ich towarzystwo i obecność. Inspiruj się innymi, ale nie naśladuj ich. Wybieraj to, co dobre, wzoruj się, ale dodawaj coś od siebie.

Dawaj innymi coś z siebie
I na koniec coś od siebie: dawaj innym coś z siebie, nieś pomoc, wsparcie, pokazuj, że jesteś i że mogą Ci zaufać. Przyjmuj też to, co Ci dają, ciesz się tym i doceniaj to: każdego dnia!

Komentarze