Cel w życiu a jego brak - jak go znaleźć? Wyznaczanie celów

Jak znaleźć cel w życiu?W dzisiejszym świecie każdy chce do czegoś dążyć. Są cele mniejsze i większe. Te do wykonania na teraz i te długoterminowe. Często także zastanawiamy się, jaki jest nadrzędny cel naszego życia, dokąd ono zmierza, gdzie nas prowadzi? Dla niektórych ludzi tym celem są pieniądze. Dla innych jest to szczęśliwa rodzina.

Jak znaleźć i wyznaczyć cel w życiu?

Jednak, co w przypadku gdy ktoś tego życiowego celu nie ma? Jak go odnaleźć? Gdzie szukać? Jest kilka rzeczy, które mogą w tym pomóc.

1. Pomyśl, zadaj sobie pytania

Po pierwsze, ważne jest, aby znaleźć odpowiedź na pytania: Co lubisz robić? Co jest dla Ciebie przyjemne? Co sprawia, że chce Ci się rano wstać, że się uśmiechasz? Zastanów się chwilę nad tymi kwestiami, ale nie w biegu, a na spokojnie, w ciszy.

Być może już dzięki takiej chwilowej refleksji znajdziesz wskazówkę do tego, jaka jest Twoja życiowa misja. Przecież jeśli robisz coś, co kochasz, co Ci się podoba, to jest to dla Ciebie czysta przyjemność, a nie ciężka praca. I tym właśnie powinien być cel oraz droga życiowa - przyjemnością! Czymś, do czego nie musisz się zmuszać.

Zatem najpierw pomyśl, co jest dla Ciebie przyjemnością (i jednocześnie może służyć innym w jakiś sposób lub przynieść Ci korzyści i ułatwić spełnienie Twoich marzeń), a potem postaraj się wcielić to w życie.

2. Przeanalizuj siebie i swoje cechy

Kolejny krok - lepiej poznaj siebie. Zobacz, jakie są Twoje mocne strony, co wychodzi Ci naprawdę dobrze? Czym odróżniasz się od innych?

Być może właśnie w te rzeczy warto inwestować (czy to czas, czy finanse) i jeszcze bardziej rozwijać. Jeżeli masz trudności ze znalezieniem swoich mocnych stron, możesz zawsze poprosić o pomoc swoich bliskich. Oni na pewno powiedzą, za co Cię cenią.

W tym miejscu warto także wspomnieć o wadach. Każdy z nas jakieś ma i nie jest to nic odkrywczego. Niekiedy mogą być one destrukcyjne, ale nie zawsze. Czasami Twoje wady mogą Ci się przydać właśnie do znalezienia celu w życiu. Znając swoje wady, możesz dostosować cel lub drogę do niego pod siebie i dzięki temu znaleźć coś, co nie będzie się kłócić z Twoją naturą i nie przysporzy Ci trudności. Na przykład jeśli jesteś osobą leniwą, szukaj opcji, które nie wymagają zbyt wiele wyrzeczeń, albo postaraj się znaleźć nowe, innowacyjne drogi do osiągnięcia celów, które inni osiągają wysiłkiem.

3. Próbuj nowych rzeczy

Nieocenione może być dla Ciebie także wyjście ze strefy komfortu. Wiele osób panicznie wręcz, boi się zmian i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak czasem warto poszukać nowych pasji i nowych znajomości, wybrać się w podróż do nowego miejsca, przeczytać książkę z zupełnie obcego Ci gatunku, być może także nauczyć się czegoś nowego. Może to właśnie któraś z tych rzeczy doprowadzi nas do celu lub sama w sobie okaże się naszym celem życiowym, bo zakochamy się w niej od razu i w końcu poczujemy, że to jest to.

4. Pomyśl, czym się w życiu kierujesz

Jeszcze inną drogą do znalezienia Twego życiowego powołania mogą okazać się Twoje wartości. Zapytaj samego siebie: Co jest dla mnie ważne? Jak chcę być postrzegany? Czego chciałbym nauczyć swoje dzieci? Bez czego moje życie przestałoby mieć znaczenie? Jakich zasad moralnych się trzymam? Wybierz na przykład 5 ważnych wartości. Na koniec odpowiedz sobie na pytanie: Co możesz zrobić, aby Twoje działanie odzwierciedlało zasady, jakie wyznajesz?

Nie ma nic piękniejszego niż życie w zgodzie ze swoim sumieniem i przekonaniami. Stąd, cel życiowy również taki powinien być. Ważne i pomocne może być także umiejętne udzielenie odpowiedzi na dość abstrakcyjne pytanie, jakim jest: Co robiłbyś, gdybyś nie musiał pracować?

Oczywiście dzisiaj życie bez pracy i zarobków jest niemożliwe, ale spróbuj wymienić takie 3 rzeczy. I zastanów się: które z nich i w jakim stopniu da się pogodzić z pracą lub zarabiać na nich i nie musieć pracować w ogóle?

5. Poszukaj swojej inspiracji

Zastanów się kto lub co Cię inspiruje. Nie musisz szukać daleko, osoby znane, powszechni idole, ich poziom i sposób życia są dla nas często nieosiągalne. Popatrz na swoich znajomych, przyjaciół, rodzinę. Czasem inspiracje do tego, jak znaleźć cel w życiu znajdują się koło nas.

Analiza swoich cech

Być może tkwią w pozornie mało istotnych sytuacjach lub w zwykłych ludziach przebywających w naszym otoczeniu. A może inspiruje Cię jakaś idea, jakaś myśl, która często przychodzi Ci do głowy? Jakaś piosenka, książka, film lub gra? Jeśli tak - zastanów się głęboko - co w tej rzeczy tak naprawdę Cię kręci, dlaczego jest dla Ciebie tak budująca i motywująca?

6. Uspokój chaos w swojej głowie

Czasami do znalezienia hobby i zarazem celu życiowego, do którego chce się dążyć, pomoże wyluzowanie się - wystarczy tylko przestać wszystko dogłębnie analizować i przetwarzać. Jeśli jednak jesteś osobą, która myśli za dużo (i najczęściej są to myśli o rzeczach mało istotnych), po prostu postaraj się ograniczyć takie myślenie do minimum. Medytuj, zacznij doceniać "tu i teraz", skup się na czynnościach, które wykonujesz. Pomocna może być także autohipnoza, która wprowadzi Cię w pozytywny trans i pozwoli się rozluźnić.

Brak celu w życiu - jak go wyznaczyć?

Bardzo często, ograniczenia są tylko i wyłącznie w naszej głowie i to, czy się ich pozbędziemy, może determinować nasze wybory, które w konsekwencji mogą doprowadzić nas do znalezienia życiowej misji. Działaj więcej, a martw się mniej - może wtedy nagle doznasz olśnienia.

To, jaki będzie Twój cel życiowy i jakimi drogami go osiągniesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Nikt nie może Ci tego narzucać, co więcej nikt nie ma prawa tego podważać. Znalezienie celu nie jest rzeczą łatwą. Niejednokrotnie może trwać kilka lat, zanim znajdziesz tę jedyną wartość, tę jedyną misję, którą chcesz wypełniać i do której chcesz dążyć. Jednak nigdy nie poddawaj się!

Komentarze