Czym jest intuicja? Co nam daje? Intuicja kobieca

Kobieca intuicjaCzym jest intuicja? Najprościej rzecz ujmując to nasze przeczucia, co do danej sprawy, nasze przypuszczenia. Wiele osób nazywa intuicję szóstym zmysłem. Dla psychologów z kolei jest to dopasowywanie rzeczywistości do naszych schematów myślowych oraz przewidywanie kolejnych zdarzeń. Co daje nam intuicja, czy istnieje kobieca intuicja? Jak wykorzystywać intuicję w życiu codziennym?

Czym jest intuicja i skąd się bierze?

Intuicja przez specjalistów określana jest jako sposób myślenia i rozumowania, oparty na dopasowywaniu elementów z rzeczywistości do znanych nam schematów myślowych. Na tej podstawie możemy określać następstwa i kojarzyć fakty, co pozwala nam niejako przewidywać, co może się zdarzyć. Dla przykładu: spotykamy sympatię naszego dziecka, która jest studentem szkoły artystycznej. Wydaje się osobą beztroską, mało poważnie traktującą życie. Jeśli posiadamy podobny schemat artysty w umyśle, możemy intuicyjnie stwierdzić, że ten człowiek nie jest dobrym kandydatem na życiowego partnera. Intuicja bierze się więc z naszego umysłu, z przeszłych doświadczeń, to niejako nasze przeczucia, co do danej sytuacji czy osoby.

Myślenie intuicyjne - co to takiego?

Z pojęciem intuicji związane jest myślenie intuicyjne. W odróżnieniu od myślenia racjonalnego ono opiera się o kojarzenie faktów, symboli, znaczeń. To proces automatyczny, związany z naszymi odczuciami i emocjami. Opiera się jedynie na przypuszczeniach, a nie na twardych faktach. Wyróżniamy kilka rodzajów myślenia intuicyjnego, w tym myślenie:

 • emocjonalne - np. zdolność do oceny osoby, którą dopiero poznaliśmy: spotykamy kogoś pierwszy raz i już wydaje się nam, że wiemy, jaka ta osoba jest;
 • mentalne - pozwala nam na znajdowanie wyjścia z sytuacji bez jej dokładnego analizowania - czasami jest ono niezwykle przydatne w wielu zawodach, np. pracy policjanta, żołnierza czy strażaka.
 • Intuicja a logiczne myślenie

Czy istnieje kobieca intuicja?

Kto cieszy się dobrą intuicją? Okazuje się, że zwykle intuicja jest o wiele silniejsza u osób o analitycznych umysłach, które wiele czasu poświęcają na kojarzenie faktów, mają dobrą pamięć, są czujne i spostrzegawcze. Dobra intuicja cechuje bacznych obserwatorów i dobrych słuchaczy. To cecha ludzi inteligentnych, bystrych, skoncentrowanych.

Wiele mówi się na temat tego, że kobiety cieszą się trafną intuicją. Czy rzeczywiście istnieje coś takiego, jak kobieca intuicja? Czy panowie nie mają tego przeczucia? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, z pewnością każdy z nas ma pewnego rodzaju intuicje, kwestia dotyczy tego, czy jej słuchamy lub też nie. Wiele mówi się na temat kobiecej intuicji dlatego, że panie częściej dopuszczają do głosu swoje przypuszczenia, są o wiele bardziej chętne do słuchania swoich przeczuć. Panowie z kolei są zwykle osobami twardo stąpającymi po ziemi, rzadziej miewają przeczucia lub ich słuchają. Panie więcej czasu poświęcają na rozmyślania, zastanawianie się, częściej przy dokonywaniu wyboru kierują się emocjami.

Czy mam intuicję? - test

Chcesz wiedzieć, czy masz intuicję i jak silne przeczucie posiadasz? Odpowiedz na pytania i przekonaj się:

 1. Gdy kogoś spotykam pierwszy raz, zwykle wydaje mi się, że wiem, jaka ta osoba jest;
 2. Czasem mam przeczucie, które się sprawdza;
 3. Miewam sny prorocze lub wiem, jak tłumaczyć te, które mi się śnią lub bliskim;
 4. Zwykle udzielam innym trafnych rad;
 5. Kilka razy moje przeczucie mnie nie zawiodło;
 6. Zwykle podejmuję dobre decyzję, nawet jeśli się nie zastanawiam nad wyborem;
 7. Lubię polegać tylko na sobie podczas dokonywania wyboru;
 8. Czasem zgaduję, co zrobi lub powie druga osoba;
 9. Uważam, że jestem osobą spostrzegawczą i bystrą;
 10. Lubię obserwować rzeczywistość;
 11. Łatwo wysnuwam wnioski, nawet na podstawie niewielu przesłanek;
 12. Mam bardzo dobrą pamięć.

Od 1 do 4 odpowiedzi twierdzących? Nie wiesz jeszcze zbyt wiele o swojej intuicji lub jej nie ufasz. Więcej wiary w siebie! Od 5 do 8 odpowiedzi na "tak"? Twoja intuicja już kilka razy pomogła Ci w życiu, nie znasz jednak jej na tyle dobrze, aby polegać na niej zawsze. A może masz ponad 9 odpowiedzi twierdzących? Masz bardzo dobrze rozwinięta intuicję, ufasz jej i pozwalasz, aby pomagała Ci w życiu. Pamiętaj jednak, że czasami lepiej zastanowić się przed podjęciem decyzji, nie polegając jedynie na przeczuciu.
*Test na intuicję ma charakter informacyjny.

Intuicja - fakty i mity

Na temat intuicji krąży wiele mitów, warto się z nimi zapoznać i dowiedzieć się, jak jest naprawdę.

Intuicja

Każdy z nas ma intuicję - PRAWDA
Tak, każdy z nas ma przeczucie, intuicję, wewnętrzny głos. Nie każdy tylko potrafi go słuchać i ufać swoim przeczuciom. Można jednak rozwijać w sobie zdolność korzystania z intuicji.

Zawsze trzeba ufać swoim przeczuciom - FAŁSZ
Spokojnie - to, że posiadamy intuicję nie znaczy, że za każdym razem możemy polegać jedynie na swoich przypuszczeniach. W niektórych sytuacjach, owszem - możemy słuchać intuicji - ale warto dodatkowo przemyśleć daną kwestię.

U niektórych, zwłaszcza kobiet - intuicja jest lepiej rozwinięta - PRAWDA
Jak wspomniano wcześniej: u niektórych osób - zwłaszcza takich, które pracują nad swoją intuicją - może być ona lepiej rozwinięta. Kobiety cechować się mogą lepszą intuicją z wagi na tendencję do analizowania wielu spraw oraz kierowania się emocjami w momencie dokonywania wyborów.

Intuicja zwykle idzie w parze z inteligencją - FAŁSZ
Nie jest powiedziane, że osoby inteligentne mają lepszą intuicję, mogą za to lepiej zdawać sobie z niej sprawę i świadomiej z niej korzystać.

Jak wykorzystać intuicję w życiu codziennym?

Chcesz pracować nad swoją intuicją, wzmacniać ją i lepiej wykorzystywać na co dzień? Poniżej kilka ciekawych porad, które pozwolą Ci rozwinąć swój szósty zmysł i bardziej zaufać przeczuciom.

Intuicja jako szósty zmysł

1. Polub siebie i zaufaj sobie
Jeśli planujesz słuchać swojej intuicji zacznij od polubienia siebie: jeśli zaufasz sobie o wiele łatwiej i chętniej będziesz słuchać swojego wewnętrznego głosu. Jak polubić siebie? Przede wszystkim poznaj swoje zalety i ciesz się nimi, doceniaj swoje sukcesy, pracuj nad swoja pewnością siebie i samooceną. Pozwoli Ci to zaufać sobie i swoim odczuciom.

2. Wierz pierwszej myśli
Jeśli chcesz zawierzyć swojej intuicji, pozwól jej dojść do głosu: jeśli w twoim umyśle pojawia się pierwsza myśl - słuchaj jej, zaufaj jej i zastanów się, czy te przeczucia nie pozwolą Ci podjąć dobrej decyzji.

3. Nie analizuj za dużo
Miewamy tendencję do analizowania problemów zbyt szczegółowo, wyjaśniania ich, gdy nie jest to konieczne - wymyślamy setki rozwiązań, podczas gdy wystarczy jedno. Czasami najlepsza jest pierwsza myśl, pamiętaj o tym!

4. Obserwuj rzeczywistość
Dla lepszej intuicji nie ma ciekawszego i skuteczniejszego ćwiczenia niż… obserwowanie rzeczywistości. Dzięki temu będziemy więcej wiedzieć o świecie, ludziach ale i sobie samym. Pozwoli nam to również na zbieranie cennych doświadczeń, które sprawiają, że nasze przeczucia są jeszcze bardziej trafne.

5. Doceń moc medytacji
W procesie doskonalenia intuicji bardzo przydatne może okazać się medytowanie. To proces umysłowego wyciszenia, pozwalający na relaksowanie się ale i oczyszczenie umysłu. O wiele prościej będzie nam usłyszeć swój wewnętrzny głos, gdy będziemy emocjonalnie i psychicznie zrelaksowani.

6. Miej czas dla siebie
Poza medytacją, z której można uczynić chwilę dla siebie każdego dnia, znajdź również czas na refleksję nad sobą oraz chwilę przyjemności dla samego siebie, rób wtedy to, na co masz ochotę, odpoczywaj i ciesz się tym czasem.

7. Oceń, kiedy słuchać intuicji, a kiedy przemyśleć coś dokładniej
Kiedy już poznasz siebie i głos swojej intuicji, sam/sama najlepiej ocenisz, w jakich sytuacjach najlepiej zaufać intuicji, a w jakich nie kierować się emocjami, ale podjąć decyzję po dłuższych przemyśleniach. W przypadku pierwszej randki lub znajomości z nowo poznaną można posłuchać intuicji, jeśli jednak planujemy kupno działki czy samochodu, intuicja może nam pomóc, ale decyzję trzeba podjąć po dłuższym zastanowieniu i dokładniejszej analizie.

Komentarze