Czy związek z fetyszystą jest bezpieczny?
Gdy słyszymy, że ktoś jest fetyszystą, zwykle mamy mieszane uczucia. Z jednej strony jesteśmy tej osoby ciekawi ale z drugiej… obawiamy się jej. Wszystko za sprawa zbyt małej wiedzy na temat tego, czym jest fetyszyzm, jak się objawia oraz… czy jest niebezpieczny?
Czym jest fetyszyzm?
Mianem fetyszyzmu określamy osiąganie pobudzenia seksualnego oraz satysfakcji seksualnej jedynie poprzez kontakt z konkretnym bodźcem, w tym częścią ciała, zapachem czy rekwizytem. W innych okolicznościach satysfakcja ze zbliżenia jest niewielka lub niemożliwa do osiągnięcia. Ze względu na różnorodność fetyszy, uznawany jest on nierzadko za zaburzenie preferencji seksualnych i czasami wymaga specjalistycznej terapii.
Jak objawia się fetyszyzm i co może być fetyszem?
Fetyszyzm to niejako uwielbienie dla pewnego bodźca, który umożliwia nam czerpanie radości z seksu. Co może być fetyszem? Praktycznie wszystko. Najczęściej są to części ciała partnerki czy partnera: stopy, dłonie, piersi, a nawet włosy. Fetyszem mogą być też części garderoby: buty na wysokim obcasie, stroje skórzane, krótkie spódniczki, obcisłe spodnie. Wielu mężczyzn podniecają kobiece rajstopy czy pończochy. Fetyszem mogą być też erotyczne gadżety czy konkretne miejsce, w jakich dochodzi do zbliżeń. Wiele osób podnieca uprawianie seksu w miejscach publicznych. Popularnymi fetyszami są także: kobieta ciężarna, odmienny kolor skóry, określone perfumy czy konkretny rodzaj seksu, np. seks oralny lub analny.
Istnieje również wiele przykładów fetyszy mniej przyjemnych, takich jak mocz, kał, ślina, kontakt z osobami chorymi czy nawet… zmarłymi! W tym wypadku fetysz uznawany jest za zachowanie dewiacyjne i wymaga pomocy specjalistycznej, gdyż tego typu działania kwalifikują się pod określenie ich jako niezgodne z prawem.
Jak zachowuje się fetyszysta w związku?
Skoro wiemy już, czym jest fetyszyzm i co może zostać fetyszem, zastanówmy się, jak zachowuje się fetyszysta w związku i czy wejście z nim w relację (również intymną) jest możliwe. W przypadku fetyszy tzw. "popularnych", takich jak stopy, buty na wysokim obcasie czy kobiece piersi, nie mamy większych zastrzeżeń, co do obiektu pobudzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy fetysz staje się dla nas obrzydliwy lub nie zgadzamy się na jego stałą obecność w naszym życiu erotycznym. Niejednokrotnie fetyszysta poszukuje partnera o określonych cechach lub podobnym fetyszu.
Fakty i mity na temat fetyszyzmu
Na temat fetyszyzmu krąży wiele mitów. Warto je zweryfikować.
- Fetyszysta to osoba chora psychicznie - fetyszysty nie można nazwać osobą chorą. Mitem jest określanie fetyszyzmu mianem choroby. To zaburzenie określane mianem parafilii seksualnej. W niektórych jednak przypadkach może skutkować zachowania mi dewiacyjnymi, w zależności od rodzaju fetyszu. Jeśli jest nim na przykład okaleczone ciało czy kontakt seksualny z dzieckiem, fetysz uznać można za dewiacyjny i wymagający natychmiastowej specjalistycznej terapii.
- Fetyszysta nie podnieci się bez fetysza - tak, to prawda. W fetyszysty osiągniecie pełnej satysfakcji ze zbliżenia jest możliwe jedynie podczas kontaktu z danym bodźcem. Bez niego seks również jest możliwy ale nie tak przyjemny.
- Seks z fetyszystą nie może być dla nas przyjemny, jeśli nie mamy tego samego fetyszu - nie, to mit. Zbliżenie z fetyszystą może być satysfakcjonujące, pod warunkiem, że kontakt z fetyszem jest przez nas akceptowalny. Jeśli jest nim np. część kobiecego ciała: pośladki, usta czy piersi, zapewne żadna z pań nie będzie miała obiekcji na temat fetysza swojego partnera. Nieco więcej kontrowersji budzą stopy ale stanowią jeden z najpopularniejszych fetyszy. Zaakceptować można też obuwie na szpilce, erotyczne gadżety czy prezerwatywy smakowe. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie przyjąć fetysza naszego partnera, warto przyjrzeć się problemowi i wybrać wspólnie na spotkanie ze specjalistą.
- Każdy z nas ma jakiś fetysz - w pewnym sensie to prawda, nie jednak w typowym znaczeniu. Fetyszem jest bodziec, bez którego seks nie jest udany. Nie mniej jednak każdy z nas ma pewne fantazje seksualne, które uznać można za swego rodzaju fetysze.
Okazuje się więc, że satysfakcja z bycia w związku z fetyszystą uzależniona jest w dużej mierze od tego, jaki bodziec jest fetyszem. Może to być ciekawe urozmaicenie naszego seksu, jeśli obie strony czerpią z tego radość.
Komentarze