Aseksualność - czym jest? Przyczyny, objawy, prawdy i mity

AseksualnośćKiedy brak pożądania, czyli czym jest aseksualność? Czasem masz po prostu gorszy dzień, jesteś zmęczona, coś Cię boli, masz jakiś problem…. każdej z nas z pewnością zdarzyło się po prostu nie mieć ochoty na seks i nie czuć podniecenia z bliskości partnera. Co jednak, gdy taki stan rzeczy utrzymuje się stale, gdy nikt nas nie podnieca, nie czujemy w ogóle pociągu seksualnego? Zjawisko takie nosi miano aseksualności i jest uważane za jedną z orientacji seksualnych, a przez innych: za jej brak.

Czym jest aseksualność?

Aseksualność przez wiele osób klasyfikowana jest jako kolejna orientacja seksualna, inni z kolei sądzą, że oznacza jej brak. Pod pojęciem tym kryje się bowiem brak pociągu seksualnego, odczuwanego wobec kogokolwiek. Osoby takie nie czują podniecenia seksualnego, nie mają potrzeb seksualnych oraz pragnień tego typu. Co więcej: nie jest to dla nich powodem do cierpienia, czują się z tym dobrze, klasyfikują to jako coś normalnego. Szacuje się, że aseksualne jest około 1% społeczeństwa.

Przyczyny aseksualności

Wśród przyczyn aseksualności wymienia się zarówno czynniki środowiskowe, jak i psychologiczne, w tym traumy seksualne z przeszłości, na przykład gwałt czy molestowanie seksualne. Same osoby aseksualne zaprzeczają tym informacjom, wiele z nich twierdzi, że nigdy nie miało negatywnych doświadczeń z seksem, a mimo to nie odczuwa podniecenia. Wiele osób wskazuje więc na rolę czynników biologicznych, w tym zaburzenia pracy przysadki mózgowej.

Aseksualność - prawdy i mity

Aseksualność jest pojęciem kontrowersyjnym, na jej temat krąży wiele twierdzeń, które warto zweryfikować.

Twierdzenie nr 1: aseksualność to jest to samo, co oziębłość seksualna.

Powyższe zdanie jest FAŁSZYWE. Aseksualność to całkowity brak pociągu seksualnego, a oziębłość seksualna to sytuacja przejściowa, spowodowana między innymi chronicznym zmęczeniem lub traumą seksualną, w tym molestowaniem. Osoby oziębłe odczuwały lub odczuwają nadal pociąg seksualny ale z pewnych przyczyn wzbraniają się przed uprawianiem seksu. W wielu wypadkach jest to spowodowane stanem zdrowia, w tym cukrzycą czy chorobami układu krążenia. Nie należy więc mylić tymczasowego spadku libido z aseksualnością.

Twierdzenie nr 2: osoby aseksualne nie uprawiają seksu.

To kolejny FAŁSZ. Osoby aseksualne mogą uprawiać seks aczkolwiek nie odczuwają z niego przyjemności: nie czują podniecenia w trakcie zbliżenia intymnego z drugą osobą. Są jednak w stanie osiągnąć orgazm ale najczęściej są to sytuacje niezwiązane z seksem. Wiele osób aseksualnych prowadzi normalne życie seksualne, uprawiają seks z różnych powodów, między innymi po to zadowolić swojego partnera ale wiele osób aseksualnych posiada również dzieci.

Twierdzenie nr 3: osoby aseksualne mogą żyć w związku.

Oczywiście, że TAK. Osoby aseksualne jak najbardziej mogą żyć w szczęśliwym związku, najczęściej jednak dobierają się w pary aseksualne, tworząc tak zwane "białe związki". Potrafią obdarzyć uczuciem, kochać, są romantyczni, czuli i oddani partnerowi. Nie potrzebują jednak intymnych zbliżeń i sfera seksualna nie jest im potrzebna dla odczuwania satysfakcji w relacji z drugim człowiekiem.

Twierdzenie nr 4: aseksualność jest wrodzona i nie da się jej wyleczyć.

Owszem, to PRAWDA. Aseksualności nie można "nabyć", to niejako stan rzeczy z jakim się rodzimy, podobnie jak orientacja seksualna, dlatego coraz więcej głosów pojawia się za uznaniem aseksualności za czwartą - po hetero, homo oraz biseksualnej - orientację seksualną. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie pożądanie się pojawia, co częściej obserwujemy u kobiet i nazywamy falami kobiecego pożądania. Są to jednak sytuacje dość rzadkie.

Akceptacja społeczna aseksualności

Społeczeństwo ma trudności z akceptowaniem odmienności o tym z pewnością przekonać się mogą ludzie odmiennej rasy lub orientacji seksualnej. Z aseksualnością jest podobnie: nie każdy jest w stanie tolerować osoby, które w ogóle nie potrzebują seksu, zwłaszcza, że ten temat jest wszechobecny. Z tego powodu osoby seksualne czuć się mogą wykluczone. W sieci jednak znajduje się wiele stron, for internetowych, poświęconych temu zagadnieniu. To także doskonała forma poszukiwania aseksualnego partnera w celu stworzenia związku, satysfakcjonującego dla obu stron.

Aseksualność wciąż niepoznana

Temat aseksualizmu jest wciąż na topie, niepoznana jest jego geneza, która chyba interesuje najbardziej. Trwają jednak liczne badania nad zagadnieniem aseksualności, które pozwolą na zgłębienie przyczyn tego zjawiska oraz z pewnością przyczynią się do zwiększenia tolerancji wobec takich osób.

Komentarze